Translate

неделя, 16 юни 2024 г.

Десетки дариха във ВМА в Деня на кръводарителя

 

Близо 100 кръводарители отчете Центърът по трансфузионна хематология на
Военномедицинска академия /ВМА/ на 14 юни, когато отбелязваме Международния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител.

Насърчаването на безвъзмездното кръводаряване е една от мисиите на ВМА. Хиляди годишно застават зад инициативата „Бъди един от нас! Дари кръв – спаси живот!”.

Необходимостта от кръв и кръвни продукти е постоянна – за различни тежки операции, за пострадали при пътни инциденти, за пациенти с онкологични заболявания и други. Затова всеки дарител за нас е герой. Ние от своя страна правим всичко възможно, за да привлечем колкото се може повече съмишленици в тази мисия, коментира проф. Румен Попов, ръководител на Центъра по трансфузионна хематология на ВМА.

Той подчерта и активната дейност на мобилните екипи, които не спряха да работят дори и в най-тежките месеци на пандемията: И днес имахме т.нар. изнесено кръводаряване, където дариха повече от 60 души. Тук в Центъра също дойдоха много кръводарители – част от тях бяха наши редовни кръводарители, други споделиха, че даряват за първи път, трети – че са привлечени от модерната и уютна обстановка.

През последните години ние отчитаме ръст на безвъзмездните кръводарители, което няма как да не ни радва. Около 7000 души годишно са кръводарителите в Центъра на ВМА, като половината от тях са военнослужещи и цивилни служители от военните формирования. Освен тях, наши посланици на живота, които застават зад благородната кауза, са стотици българи с големи сърца – пожарникари, артисти, спортисти, мотористи, служители на различни компании, политици и други, коментира още проф. Попов.

---------------------------------

Посредством „Дари кръв“ – мобилно приложение за взаимопомощ потребителите могат да потърсят помощ чрез спешен призив за набиране на кръводарители, да окажат помощ, да получават известия както за спешни призиви, така и за кампании за доброволно кръводаряване, да разберат къде могат да дарят кръв или да се свържат с БОДК, каза Стефка Попова-Лазарова, председател на Българска организация за доброволно кръводаряване /БОДК/. Приложението е част от цялостна административна система, която се поддържа и администрира изцяло от доброволци-членове на БОДК и предоставянето на помощ чрез нея е доброволно и безвъзмездно. Само за последната година през приложението са проведени над 500 успешни акции за спешна помощ, от които около 35% с търсене на конкретна кръвна група и над 85%

с търсене за конкретен регион от страната. Призивите за помощ са се увеличили с 61% спрямо предходната година, като всеки призив се проверява и потвърждава за автентичност, коректност и актуалност.

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар