Translate

петък, 23 февруари 2024 г.

Yalta Art Room през новата година с четири премиери и инициативата „ПРЕДСТАВЛЕНИЯТА, КОИТО НИ СЪЗДАДОХА“

Ретроспективни срещи ни връщат към най-емблематичните заглавия от българския театър в поредица дискусии с техните създатели от февруари до декември 2024

 

 

До началото на лятото сцената на Ялта Арт ще стане още по-цветна и жива, защото към репертоара на независимото пространство ще се добавят още четири премиерни заглавия – “Behind you” на хореографа Филип Миланов – солов танцов пърформанс на Елизабет Якимова, „Пет лесбийки ядат киш“ от Андрю Хобгууд и Еван Линде с участието на третокурснички от класа на проф. Ивайло Христов, постановка Ованес Торосян, „Рубаят“ по Омар Хаям на режисьора Боян Крачолов и П.О.Р.Н.О. по авторски скечове от Ханох Левин с режисьор Веселин Петров.

Освен това основен акцент на дейността на Ялта Арт през новата година ще бъде серия дискусии с безплатен достъп „ПРЕДСТАВЛЕНИЯТА, КОИТО НИ СЪЗДАДОХА“. В тях участие ще вземат емблематични творци, свързани с театралното изкуство в България. Модератор на срещите е Василена Винченцо-Коломоец, а сценарист - Васил Дуев-Тайг – двамата създатели на пространството за култура. Гост в първата среща ще бъде режисьорът Явор Гърдев.

Ежемесечните събития целят да организират серия от срещи с екипите на паметни спектакли от последните десетилетия на ХХ век и тези от началото на XXI век и разговори с доказани режисьори като Явор Гърдев, Стефан Москов, Лилия Абаджиева и др. Те започват на 24 февруари, като в поредица от седем такива, ще се случат до 10 декември. Предвижда се да бъдат прожектирани откъси от представленията, при желание на участниците да възстановят на живо някои от сцените, да се създадат условия за открита дискусия - с въпроси от зрителната зала така, че ролята на слушателя да се превърне в такава на съучастник в това пътуване във времето. Всичко това е с цел да се изгради мост между поколенията театрали и любителите на това изкуство.

„ПРЕДСТАВЛЕНИЯТА, КОИТО НИ СЪЗДАДОХА“ са с вход свободен и ще бъдат излъчвани Live Stream в онлайн каналите на пространството,  където зрителите от цял свят ще могат също да изказват своите мнения и да се включват в дискусиите.

„Behind you“солов танцов пърформанс на хореографа Филип Миланов и артиста Елизабет Якимова в главната роля, ще борави с езика и средствата на съвременния танц и театър, за да създаде мултижанров моноспектакъл. Той ще изследва сложността и постоянно променящата се концепция за идентичността. Костюмограф е Яел Дуев-Тайг.

„Behind you“ ще застъпи темите за конформизма, себеприемането, разнообразието и овластяването в съвременния свят, като в крайна сметка цели да остави впечатление и усещане за приобщаване, единство и надежда за едно по-добро бъдеще. Премиерата е през февруари.

„Пет лесбийки ядат киш“ от Андрю Хобгууд и Еван Линде с участието на студентки от класа на проф. Ивайло Христов, НАТФИЗ, ще има своето премиерно представление през март. Режисьор е Ованес Торосян. Това е втори дипломно представление и първо изцяло на женски състав от класа им. Пиесата е американска комедия – абсурд. Участват: Милвана Христова, Люба Димитрова, Алена Вергова, Мартина Георгиева, Александра Свиленова, Моника Динова, Мелани Младенова, Диана Минчева, Натали Никова.

„Рубаят“ по Омар Хаям в сценична версия и режисура на Боян Крачолов и с участието на актьора Васил Дуев-Тайг ще се „срещне“ с публиката през април. Костюмограф на представлението е Яел Дуев-Тайг. Светът на енциклопедичния Омар Хаям до ден днешен продължава да е забулен в мистерия за българския читател и зрител. Безсмъртните четиристишия, алгебричните теории, теософските и философските му текстове, както и астралните му открития са вплетени по академичен маниер в сценичната версия на Боян Крачолов. В България досега не е правен спектакъл по текстовете на ученика на Авицена, затова Yalta Art Room ще е първата сцена дала поле това да се случи.

П.О.Р.Н.О. по авторски скечове на Ханох Левин с режисьор Веселин Петров е второ заглавие на продуцентската къща „Гръм и Тряс“, които в ко-продукция с Ялта Арт ще представят заглавието на сцена през май. Участват актьорите: Майа Тинкова, Боян Петров, Василена Кънева и Йордан Върбанов.

Първият гост от серията дискусии с безплатен достъп, в които участие ще вземат емблематични творци, свързани с театралното изкуство в България, е режисьорът Явор Гърдев. 18 години след официалната премиера на мащабния спектакъл на Народния театър „Крал Лир“ /15.03.2006 г./, играещ се официално до 2010 г., и само ден след личния празник на режисьора му –  на 24 февруари от 19.30 ч. в Yalta Art Room, той ще представи, спомни и разкаже детайлно на публиката за трагедията на Шекспир. Това събитие дава началото на срещите от поредицата „Представленията, които ни създадоха“. Модератор на вечерта е Василена Винченцо-Коломоец, сценарист – Васил Дуев-Тайг.

Заедно с Явор Гърдев на 24 февруари на сцената на Yalta Art Room публиката ще види и част от екипа на „Крал Лир“. Програмата на събитието включва прожектиране на кадри от самия спектакъл, дискусия за творческите идеи и режисьорските решения, като всеки един зрител ще може да зададе на участниците своите въпроси, които го вълнуват.

Следващите интересни гости и техните емблематични спектакли, които ще бъдат представени в инициативата „Представленията, които ни създадоха“, са Теди Москов и „Майстора и Маргарита“, Лилия Абаджиева и „Отело“ и др.

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар