На 11 декемврив София Балкан Палас /бившият хотел “Шератон”/ се проведе аукцион с картини на едни от най-големите български модерни и следвоенни художници - от класиците Ярослав Вешин и Иван Мърквичка през големите модернисти Жорж Папазов, Златю Бояджиев и Бенчо Обрешков до съвременните художници Генко Генков, Георги Божилов-Слона, Атанас Яранов и Димитър Буюклийски-Мичи.
Търгът бе отворен за широката публика и арт колекционерите, които бяха поканени да открият музейни шедьоври и произведения от престижни частни колекции, типични за движенията в изкуството, към които принадлежат - нежността на портретите на Никола Михайлов, живописните национални елементи на Иван Мърквичка, абстрактните образи на Жорж Папазов, или експлозията от цветове на Генко Генков.
Фаворит сред колекционерите на портрети и любителите на изкуството, Никола Михайлов участва в селекцията на аукциона с изключително произведение на българския модернизъм - “Малкото момиче с розовата рокля” със стартова цена 10 000 евро. Художникът е известен с близостта си до царското семейство и с портретите, които рисува за тях.
Високо ценени на пазара на изкуство, търгът предложи за продажба и други двама
майстори - Иван Мърквичка и Ярослав Вешин, и двамата с ключово значение в българското изкуство - “Ще вали ли?” на Вешин, рисувана преди повече от 130 години /стартова цена 9 000 евро/ и “Българско селско момиче” на Иван Мърквичка със стартова цена 12 000 евро.Колекционерите наддаваха и за Жорж Папазов, най-значимият български авангарден художник, който ще бъде представен с важно за изкуството ни през 50-те години произведение - “Автопортрет. Спомен за Дерен” /стартова цена 5 000 евро/. В този период Папазов живее, работи и излага в Париж заедно с някои от най-важните френски модернисти. Картината му, която ще може да бъде закупена на предстоящия аукцион, е посветена на Андре Дерен, близък приятел на Жорж Папазов и един от основоположниците на художественото движение фовизъм заедно с Анри Матис.
Рядка и значима поява на българския арт пазар е и Николай Дюлгеров, един от най-ценените ни художници извън границите на България, чието творчество ще участва в аукциона с голямо по размер произведение от цикъла “Морски пехотинци” - “Морски пейзаж”. Също рядка поява на пазара на изкуство ще бъдат “Есенен пейзаж” на Златю Бояджиев и “Пролетен пейзаж в Родопите” на Константин Трингов. Произведенията идват от важни частни колекции в България и чужбина.
В сегмента на следвоенното изкуство гостите на търга откриха произведенията на най-значимите постмодернистични художници, централна част във всяка сериозна колекция. Атанас Яранов със “Сутрешно кафе”, Димитър Буюклийски-Мичи - “Космогония”, Лика Янко - “Родопи”, Генко Генков - “Пейзаж в оранжево”, Георги Божилов-Слона - “Улица в Стария Пловдив”.
“Artmark стъпва на българския пазар на изкуство в отговор на голямото ни възхищение към него и с убеждението, че пазарът тук може да бъде интегриран в по-голямото семейство на европейското изкуство. Предстоящите изложби в галерията на Artmark на ул. “Кузман Шапкарев” 1 в столицата ще бъдат със свободен вход, а аукционите, които предстои да реализираме - отворени за широката публика и медиите, напълно прозрачни и с намерението да отворят публично разговорът за колекционирането на изкуство. Дейността ни в България предвижда също образователни инициативи и партньорства с образователни институции, каквото е вече съществуващото ни партньорство с Националната художествена академия”, споделя Александра Мицева, зам.-управител на Artmark България. В момента
аукционната къща присъства на три пазара - Румъния, Хърватска и България.Изложбата с произведенията от аукциона може да бъде разгледана всеки ден до 10 декември между 10 и 20 ч. в галерията на Artmark в къща Ватев /ул. “Кузман Шапкарев”1/.
Няма коментари:
Публикуване на коментар