Translate

петък, 4 февруари 2022 г.

National Geographic Wild посреща годината с „Месец на големите котки“

Специалната програма ще включва поредица от шест предавания от отличаваните с награди продуценти Дерек и Бевърли Жубер, премиера на продукцията „ДИВИЯТ ТИГЪР НА РУСИЯ“ на 13.02. от 18 ч. и още завладяващи заглавия. Ежегодният „МЕСЕЦ НА ГОЛЕМИТЕ КОТКИ“ подчертава отдадеността на National Geographic Society към опазването на природата
 

National Geographic WILD представя едни от най-големите и най-редките котки до момента в ежегодния „МЕСЕЦ НА ГОЛЕМИТЕ КОТКИ“, който стартира на 05.02. от 18 ч. Специалната програма включва редица задълбочени предавания, всяко от които е посветено на различни видове големи котки. Зрителите ще научат за борбата за оцеляване на изчезващите видове и ще видят редки, неизлъчвани кадри от естествените им местообитания в делтата на Окаванго, Серенгети, Тайланд и други райони по света.

С всяка следваща година големите котки са изправени пред все по-големи предизвикателства и риск от изчезване. National Geographic Society осведомява обществеността за тежкото им положение посредством програмни акценти като „МЕСЕЦ НА ГОЛЕМИТЕ КОТКИ“, партньорства с водещи специалисти, финансиране на изследователски проекти и подкрепа на значими инициативи за опазване на природата по целия свят.

Тази година специалната програма ще стартира с продукцията „Безмилостни врагове“ на 05.02. от 18 часа.

В „МЕСЕЦА НА ГОЛЕМИТЕ КОТКИ“ National Geographic WILD ще излъчи и премиерата на „Дивият тигър на Русия“ на 13.02. от 18 ч. Едночасовото специално предаване е посветено на амурския тигър, който наскоро бе напът да изчезне и популацията му наброяваше едва 30 индивида. Днес котките са почти 600. Предаването е снимано в продължение на две години с 80 камери, разположени в резерватите за тигри в далечния Изток на Русия, включително в планината Сихоте Алин, Национален парк /НП/ „Земята на леопардите“, НП „Бикин“, НП „Анюйски“ и много други, за да улови същността на този уникален вид.

Наред с „Дивият тигър на Русия“ в котешката забава ще се включи и  „Пътят на гепарда“ на 06.02. от 18 ч. Програмата включва и няколко визитки на изследователи от National Geographic, които работят за опазването на големите котки по света.

„МЕСЕЦ НА ГОЛЕМИТЕ КОТКИ“ включва и специална поредица от предавания от Дерек и Бевърли Жубер – награждавани продуценти, изследователи на National Geographic и природозащитници, които снимат и провеждат проучвания в Африка от повече от 35 години.

„МЕСЕЦ НА ГОЛЕМИТЕ КОТКИ“ започва на 05.02. от 18 ч. и продължава да се излъчва всяка

събота и неделя в същия час. Програмата включва разнообразни предавания като „Войната на лъвовете“, „Живот сред големите котки“, „Одисеята на големите котки“ и други.

Описание на предаванията и ден и час на излъчване ще откриете тук:

Безмилостни врагове, 05.02. от 18 ч.

Стадо кафърски биволи, наброяващо повече от 1200 животни, е принудено да мине през три лъвски територии. То се оказва в капан на малък остров заради придошлите води на Окаванго. Докато биволите обмислят стратегията на настъплението си, лъвовете реагират на всеки техен ход. Филмът е заснет край основната база на семейство Жубер в Ботсвана. Той разказва епичната история за оцеляването на кафърските биволи и лъвовете, които се приспособяват едни към други.

Пътят на гепарда, 06.02. от 18 ч.

Действието се развива в Кения. Зрителите ще научат за Имани, която защитава четирите си малки от мъжки гепарди и други хищници. Филм на Дерек и Бевърли Жубер.

Одисеята на големите котки, 06.02. от 19 ч.

Дерек и Бевърли Жубер се задълбочават в проблемите на големите котки и по-точно на африканските лъвове и леопарди. Пред какви предизвикателства са изправени? Как оцеляват и се приспособяват през годините? Семейство Жубер повежда зрителите на епично пътешествие в живота на големите котки и представя най-емблематичните им моменти.

Непримирими врагове, 12.02. от 18 ч.

Продуцентите от National Geographic Дерек и Бевърли Жубер проучват как силите на природата събират заедно някои животни, било то след хиляда години еволюция или след миналогодишната суша. Настъпва странна поредица от смъртни случаи на слонове и Жубер представят събитията с изумителни кадри. Потвърждава се теорията им, че лъвовете ловуват слонове.

„Дивият тигър на Русия“, 13.02. от 18 ч.

Предаването представя борбата за оцеляване на големите котки и разкрива подробности за живота им. Животните, които те преследват, също са включени във филма. Тигрите не биха оцелели без петнисти елени, сибирски марали, диви свине и азиатски черни мечки. Водени от него през случващото се, зрителите ще се запознаят с историята стар тигър за живота на сина му, роден в защитена местност. Търсенето на територия разкрива проблемите, пред които са изправени тигрите в далечния изток на Русия и конфликтите, породени от навлизането им в населени места. Младият тигър отвежда зрителите в райони, където ще се реши съдбата на сибирските тигри – обширни гори, отдалечени селца и градове в съседство с дивия пущинак.

Живот сред големите котки, 13.02. от 19 ч.

Дерек и Бевърли Жубер запознават зрителите с невероятното си пътешествие - от първия миг, в който големите котки пленяват сърцата им, до посвещаването им на каузата да защитават тези емблематични хищници. Предаването разкрива как семейство Жубер започват работата си и вниква в личния им живот като продуценти и изследователи на National Geographic.

Окото на леопарда, 20.02. от 18 ч.

Продуцентите от National Geographic Дерек и Бевърли Жубер решават да снимат филм за леопарди, но никога не са си представяли, че ще бъдат привлечени от осемдневно дребосъче на име Лехадема. Предаването проследява израстването на леопарда от игриво коте до умел ловец.

Заклети врагове: Лъвове и хиени, 27.02. от 18 ч.

Награденият с „Еми“ филм на Жубер се завръща със смайващи кадри и завладяващ разказ. Предаването представя рядко наблюдаван конфликт между лъвове и хиени - новост за научните среди. Напрегнатата

връзка и постоянната конкуренция между двата вида са елементи от борбата им за оцеляване.

Войната на лъвовете, 27.02. от 19 ч.

Не всички лъвски територии са благодатни. Едни прайдове живеят в савани, пълни с дивеч, а други – в пустини без капка вода. И така, кои са истинските царе на животните?

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар