Translate

събота, 1 октомври 2011 г.

В Световният ден на сърцето - 29 септември-представиха Електронният регистър за интервенциите по инвазивна кардиология

При представянето на Електронния регистър за интервенциите по инвазивна кардиология министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов съобщи, че около 60% от общата смърт в страната е резултат от остри сърдечносъдови заболявания като инфаркт, инсулт и аортна дисекация. Засегнати са предимно по-възрастни лица над 70-годишна възраст, но в последните години се отчита плашеща тенденция все повече млади хора между 30 и 50 години.
В последните две години обаче от 15 на 10 на сто е намалена смъртността от тях, в резултат на качествено лечение. Въпреки това 62% от пациентите стигат късно до лекар специалист и затова умират или се инвалидизират, допълни доц. Юлия Джоргова, национален координатор на програмата „Стент за живот”.
Регистърът, чрез който ще се подобри контролът над лекарите, а оттам и резултатите при лечението на пациентите, представлява електронен формуляр, в който се вписват данните на лекаря, пациента и процедурата, през която е преминал последният т. е. дали е планова или спешна, диагностична или терапевтична, началото и края на съответната интервенция. Вписването трябва да става до 24 часа от извършване на процедурата. Електронният регистър е задължителен, а тези лекари, които не вписват данните на пациентите си в него, ще отнасят солидни глоби. От 500 до 2 000 лева варира санкцията за такова нарушение, ако то се повтори, следва отнемане на лекарските права и дори отнемане на лиценза на болницата по ЗЗ за тази дейност.
В електронния регистър всеки кардиолог ще влиза със своя електронен подпис. Веднъж вкарани, данните от прегледите и операциите на пациента няма да могат да се изтриват.
По думите на проф. Асен Гудев, председател на Националното дружество по кардиология, това е един от начините не само да са събрани всички изследвания и особености на заболяването на всеки един болен на едно място, но и да се ограничат излишните манипулации и изследвания.
Той посочи, че около 60-80% от инфарктите могат да бъдат предотвратени, ако се разпознаят симптомите навреме. . Науката счита всяка смърт от инфаркт преди 65-годишна възраст за преждевременна. Целта е до 2020 г. тя да бъде намалена с 20%, каза проф. Гудев. По данни на Българското дружество по интервенционална кардиология 6000 българи годишно загиват вследствие на инфаркт.
От 1 ноември регистърът ще бъде въведен в 36 болници в страната. Електронният регистър ще се поддържа от Националния център за обществено здраве и анализи.
Д-р Константинов се закани, че на 1 декември ще избере на случаен принцип няколко болници, за да провери дали спазват стандарта в кардиологията. Той обаче отказа да каже колко струва новият регистър, както и коя фирма го е изработила с мотивите, че цената е много ниска и не иска да прави реклама на фирмата. Обществена поръчка за изработването не е имало, защото сумата е под законовия праг от 50 хил. лв.
След това обаче съобщи, че цената е колкото стойността на три клинични пътеки от инвазивната кардиология, тоест около 9 хил. лв.
-----
Освен осигуряването на адекватно лечение на сърдечно-съдовите заболявания изключително важна е и профилактиката им. Основните рискови фактори за тяхната поява са повишеното кръвно налягане, холестерол и кръвната захар, наднорменото тегло, стресът, тютюнопушенето, обездвижването и пасивният начин на живот. За да съхраним здравето си, трябва да избягваме всички тези вредни навици на живот. Освен това човек трябва редовно да посещава профилактични прегледи при кардиолог и да прави лабораторни изследвания на кръвната си захар и на липидния си профил. Също така е важно да знае какви са първите симптоми на най-острото сърдечносъдово състояние - острият миокарден инфаркт. Те са болки в гърдите, определяни като усещане за стягане, натиск или притискане, болка в други части на тялото (обикновено в лявата ръка, към врата или челюстта), затруднено дишане, гадене и повръщане, нарушен сърдечен ритъм, студена пот, прималяване, панически страх. При появата им незабавно трябва да се потърси спешна медицинска помощ, тъй като от това зависи живота на човек.
За да се повиши здравната култура на населението в тази посока у нас ще започне и информационна кампания на тема остър миокарден инфаркт. Тя е част от международната инициатива Стент За Живот ( Stent For Life-SFL) на Европейската асоциация за перкутанни сърдечносъдови интервенции, Европейското дружество по кардиология и EuroPCR. У нас тя се организира от Българското дружество по инвазивна кардиология с подкрепата на МЗ. Кампанията ще продължи една година. За това време ще бъдат организирани различни информационни събития за пациентите и обучения за лекарите. Ще се раздават и множество информационни материали. Целта е да се достигне до всеки дом и хората да научат как да се предпазват от инфаркт, как да го разпознават и как да реагират при появата му.
 
Световният ден на сърцето се отбелязва на 29 септември. Тази година той е под мотото "Един свят, един дом, едно сърце". На 29 септември ще се проведат безплатни консултации в болниците "Царица Йоана-ИСУЛ" в София, "Св. Георги" в Пловдив, "Г. Странски" в Плевен и "Св. Марина" във Варна.

Няма коментари:

Публикуване на коментар