Translate

сряда, 16 септември 2020 г.

Безопасни плащания с ключодържател за учениците предлага българският дигитален портфейл iCardБезопасни плащания с ключодържател за учениците предлага българският дигитален портфейл iCard


Сигурни и безопасни безконтактни плащания с ключодържател за всички, които се връщат на училище на 15 септември, предлага българският дигитален портфейл iCard. Аксесоарът за безконтактно плащане позволява на децата да плащат без да докосват монети и банкноти, като родителите имат пълен контрол върху всяка покупка с известия в реално време и управление на дневни лимити.
„Парите са предмети, препредавани от човек на човек, по които вирусът SARS Cov2 може да се задържи до 24 часа върху банкноти и до 30 часа върху монети. Поради факта, че вирусът освен по респираторен, се предава и по контактно-битов път, за да се ограничи възможността за предаване на инфекцията посредством банкноти и/или монети, е препоръчително да се избягва плащането в брой“, обяснява д-р Таня Андреева, педиатър и детски ревматолог.  
„Ограничаването на контакта с предмети, докосвани от много хора, се препоръчва като възможна мярка за ограничаване на риска от заразяване с коронавирус както от СЗО, така и от МОН като част от Насоките за работа на системата на училищното образование през учебната 2020 - 2021 година в условията на COVID-19*“, коментира още тя. Според д-р Андреева плащането с карта освен, че е значително по-безопасно поради избягването контакта с пари, би могло да бъде и по-бързо, защото съкращава времето за пазаруване и намалява струпването на ученици.
Аксесоарът за бързо и безконтактно плащане на iCard е с вграден NFC чип, който се свързва със сметка в дигиталния портфейл на един от родителите. Така учениците могат да плащат безконтактно, без да е необходимо да имат телефон с NFC технология.
Ключодържателят може да бъде поръчан директно в самото приложение, а доставката му е безплатна. Аксесоарът e изключително удобно и сигурно средство за разплащане, тъй като родителите могат да определят бюджета, с който децата ще разполагат за ден или седмица. Освен това е възможно да се постави лимит на сумата, с която да се правят еднократни плащания, без да се изисква ПИН.
Над 800 000 души в цяла Европа използват българското платежно решение iCard. Дигиталният портфейл е пуснат на пазара в началото на 2018 г. и към днешна дата е спечелил доверието клиентите на водещи пазари като Румъния, Италия, Франция и Англия.
Сред основните предимства на портфейла са безплатната му инсталация и регистрация, липсата на каквито и да е месечни такси, възможността да се плаща с телефон, както и да се правят мигновени безплатни преводи на пари между потребителите му.

Деца и тийнейджъри участваха в състезание с каяци в подкрепа на каузата против зависимостите


Новата учебна година с „летящ старт“ за превенцията на алкохол и наркотици

Превантивно-информационният център по зависимости /ПИЦ по ПН – София/ отбеляза края на лятната ваканция с вълнуващо състезание по гребане на езерото в Панчарево. В надпреварата взеха участие деца между 8 и 18 години от различни столични училища, които преминаха през шестдневен обучителен тренинг. Целта на инициативата е малчуганите и тийнейджърите да прекарат повече време сред природата, да им се даде възможност да общуват пълноценно с връстниците си по време на летните дни, когато са извън училищната среда и задълженията им са много по-малко.
„Децата жадуват за игри навън, обичат предизвикателствата и новите преживявания. По време на тренинга те бяха обгрижвани от нашите психолози и социални работници – споделяха с тях и обсъждаха най-разнородни теми. Треньорите пък по гребане им дадоха друга емоция – учиха ги на упоритост и дисциплина. Нашите деца тренираха на двойни каяци, упражняваха щафетно гребане, а накрая всички участваха в състезание, в което трябваше да работят в екип. Вярвам, че и децата, и родителите са останали доволни. Екипът на Центъра оценява инициативата като успешен модел за засилване на социалните връзки, които са от изключителна важност за благосъстоянието на младежите в общността“, споделя д-р Цветелина Петкова, директор на столичния ПИЦ по ПН.
Приключението с каяци е част от националната програма „Връстници обучават връстници“ и в изпълнение на инициативата „Спортът е по-добрият начин децата да пораснат“, която се осъществява в партньорство със Съюза на пивоварите /СПБ/. Кампанията за превенция на употребата на алкохол от подрастващите и в подкрепа на здравословния начин на живот на семействата е една от най-устойчивите и дългосрочни инициативи в България. Тя дава възможност децата да тренират своите социални умения, учат се да изразяват и овладяват емоциите си, да се забавляват, спортувайки и всичко това напълно безплатно за семействата и под ръководството на професионалисти „Това лято, Превантивният център по зависимости осъществи две летни академии и две приключенски терапии с каяци, които обхванаха общо над 60 деца.  Радвам се, че Съюзът на пивоварите бяхме част от тези дейности, защото те наистина се осъществяват по всички стандарти за ефективни превантивни практики.“, коментира Ивана Радомирова, изпълнителен директор на СПБ.
През летните месеци ПИЦ по ПН – София осъществи редица спортни и творчески инициативи, родителски обучителни групи, тренинг семинари на специалисти в сферата на образованието. Очакванията са новата учебна година да започне с „летящ старт“ за двете национални програми за универсална превенция на употребата на психоактивни вещества – в прогимназия и в гимназиален етап. Всички дейности по националните програми за превенция са адаптирани за извънредни условия на работа.

Хитът на Валентин Велчев от Пирин Фолк вече и с видеоклип


Любимецът на Пирин Фолк – Валентин Велчев има нов видеоклип по песента „Благословен“, с която успешно се представи на тазгодишното издание на фестивала в Сандански. За кратко време тя се превърна в хит, благодарение на модерните музикални платформи като iTunes и Spotify. Телевизионната премиера на клипа също мина с голям успех по Планета Фолк тв, а спотът вече е достъпен за меломаните и в канала на певеца в YouTube. „Горд съм да представя моят нов клип към песента ми „Благословен“ от Пирин Фолк 2020! Благодаря на всички, които участваха в създаването на този красив проект, на Антония Рангелова, която ми направи най-хубавата песен, на Сашко Митковски за прекрасния аранжимент, на Георги Шопов, който издържа всеки мой каприз по време на снимките и на Ванеса Ценова, без която нямаше да изглеждам толкова блестящо! Обичам ви, бъдете благословени!“ – така музикантът анонсира премиерата в страницата си във фейсбук.
Видеоклипът е заснет на надморска височина от 2236 м., на езерото в подножието на връх Безбог в Пирин, което наскоро бе обявено за най-посещаваната планинска дестинация това лято. Според легендата Бог Перун имал хубава дъщеря, която живеела край Самодивските езера, но в съседния циркус живеел бог Бес, който решил да грабне хубавицата. Брат ѝ Дженгал научил за намеренията му и го подгонил, докато накрая не го настигнал на връх Безбог. Там го убил и го затрупал с камъни - камарата създава точно такова впечатление. Точно на този фон Валентин Велчев пее „Яз сум слободен и благословен в тая земя да живея за нея“. Любопитното е, че само ден преди снимките природният парк бе отцепен от органите на МВР и Министерство на отбраната заради сигнал за бомба. Оказа се, че е открит стар невзривен боеприпас, който е бил корозирал, а след това закаран при засилени мерки за безопасност на военен полигон за обезвреждането му.
--------
Благословен в Youtube:

Проучване: Здравеопазването показва устойчивост около кризата COVID-19, но държавата трябва да отделя по-голямо финансиране за системата


Средства от акцизи да се използват за подобряване на материалната база на болниците, нови технологии и лекарства

Отношението на българите към здравната система е традиционно негативно, но все пак има регистрирана позитивна динамика за срок по-малко от една година. Това сочат данните от национално представително социологическо проучване „Нагласи на българите към здравната система“. То е  проведено сред 1005 респонденти през август 2020 г. от агенция „Тренд“ по поръчка на инициативата „Задно за повече здраве“, в която участват Български лекарски съюз /БЛС/, Български фармацевтичен съюз /БФС/ и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България /ARPharM/. През октомври миналата година бе проведено аналогично социологическо проучване, данните от което бяха представени на Първата национална конференция „Заедно за повече здраве“.
Според новото изследване, 63% от българите смятат, че здравната ни система се развива в негативна посока, а при предишното проучване от преди по-малко от година този процент е бил близо 70 на сто.
„Независимо, че и двете  национално представителни допитвания сочат, че оценката на общественото мнение за здравната система в България е традиционно силно негативна, все пак има регистрирана позитивна динамика“, констатира Димитър Ганев от социологическа агенция „Тренд“. Според него, до голяма степен това се дължи на кризата около COVID-19, която показа по-скоро устойчивост на здравната ни система при сблъсъка с епидемията. Мнозинството от българите – 52% са на мнение, че българското здравеопазване се е справило с проблемите около COVID-19. Според 26% от запитаните системата ни не се е справила, а 22% не могат да преценят това.
„Кризата около COVID-19 фактически фокусира вниманието на всички българи към здравната система и как тя реагира на предизвикателството, като заключението е по-скоро позитивно и увеличава доверието в здравната ни система“, коментира Димитър Ганев. Според проучването близо 40% от хората имат повече доверие в системата след епидемията, а за 32% това е причина за спад в доверието им. За 48% от българите здравеопазването ни не е подготвено за подобен род предизвикателство, а 73% са на мнение, че се нуждае категорично от допълнително финансиране, за да се справи.
Хората виждат основните проблеми на системата най-вече във високото доплащане за медицински услуги /52%/ и липсата на медицински кадри /42%/. След това се нареждат проблемите с лошото състояние на болниците /39%/ и високото доплащане за лекарства /37%/. Според 47% от българите тези негативи се дължат най-вече на лошия контрол в системата, както и на недостатъчното финансиране, което посочват 23% от запитаните през август т.г.. Подобни са отговорите  през октомври м.г. – 45% са определили лошия контрол от страна на институциите и 29% липсата на необходимите за това средства.
Решенията за подобряването на качеството на здравните услуги у нас, българите виждат най-вече в по-високото финансиране на здравеопазването -12%, както и в увеличението на заплатите на медицинския персонал -11%. Голяма част от анкетираните - 89 на сто заявяват, че според тях, здравеопазването трябва да се разглежда като инвестиция, а не като разход. Огромното мнозинство от гражданите са на мнение, че трябва да се отделят повече средства за здравеопазването, като това са посочили 86% от хората и през двете вълни на изследването.
Според 95% от запитаните през август т.г. и октомври м.г. здравната ни система трябва да осигури и по-добър и навременен достъп до лекарства. 25% от участниците в проучването т.г. преценяват, че имат добър достъп до съвременни лекарства, но за 54 на сто от хората това не е така. Подобна е преценката им и за възможността за използване на съвременни терапии. За 20% от анкетираните българите имат достъп до тях, а за 60 на сто те все още не са достъпни за пациентите у нас.
Парите отделени за здравеопазване трябва да се изразходват най-вече за подобряване на материалната база на болниците /41%/, за нови технологии/апаратура /39%/, за заплащане на повече лекарства от държавата /39%/ и за по-високи заплати на лекари и медицински сестри /29%/, според анкетираните.
Откъде да дойдат тези пари обаче? Категорично мнение е, че държавата трябва да вземе тези средства от приходите от акцизи за цигари и алкохол смятат 74 на сто, а не от повишаване на осигурителната тежест, което са посочили 10% или от въвеждане на допълнително здравно осигуряване, което определят само 18% от интервюираните.
С цялото проучване можете да се запознаете ТУК.