Translate

вторник, 2 юни 2015 г.

Минималната работна заплата след първи юли ще се увеличи с 16 лева и ще надхвърли определения праг на бедност



и ще достигне 298 лева. Това е записано в доклада на вицепремиера и социален министър
Ивайло Калфин, съобщи БНР.
Кабинетът ще препотвърди влязлото в сила от януари увеличаване на минималната заплата и планираното ново от месец юли. Правителството трябва да съгласува намерението в националния тристранен съвет. ВАС отмени увеличенията с мотива, че не е спазена точно процедурата по съгласуване.
Калфин заяви, че периодичното увеличаване на минималното възнаграждение гарантира запазване и умерено увеличаване на покупателната способност на доходите на голяма част от работещите, а ръстът не води до допълнителни тежести в други области и ефектът върху държавния бюджет и бюджетните организации е предвидим и поносим. Освен това повишаването на минималната заплата е основно средство за борба със сивата икономика, заяви още той.

Списъкът, на служителите от администрацията, които ще имат право да пътуват на държавни разноски в бизнес класа в самолет, ще се разшири



Промените в наредбата за служебните командировки са инициирани от министъра на
финансите Владислав Горанов, който ще решава кога и на кого да разреши да пътува в бизнес класа. От привилегията ще се възползват най-вече чиновниците - "изпълняващи важни задачи", чийто полет продължава повече от 5 часа.
Второто изменение е, че се разширява списъкът на хората, за които не важат ограниченията за цената на нощувката. Такива вече ще са и правителствените съагенти и процесуалните представители на държавата, осъществяващи нейната защита пред Съда на Европейския съюз, пред Европейския съд по правата на човека и пред международен арбитраж.
Мотивите на МФ са, че „предлаганите промени целят да допринесат за ефективното осъществяване на дейността на служителите от държавната администрация. А бизнес класата предоставя гъвкава промяна на датата и часа на пътуване - ангажиране и отказ на полет до два часа преди полета при пълно възстановяване стойността на билета и възможност за промяна в маршрута”.

След 10 години у нас ще има жестока криза на работна ръка



Наскоро Световната банка публикува пореден анализ, според който България е с най-бързо топящо се население в работоспособна възраст. В следващите години все по-малко работещи
ще трябва да издържат все повече пенсионери.
Сега има дефицит на квалифицирани кадри в много икономически сектори, но до десет години е твърде вероятно да има изобщо недостиг на предлагания труд, съобщи Любомир Иванов от Института за икономически изследвания при БАН.
Данните на Националният статистически институт (НСИ) сочат, че до 2030 г. населението на възраст между 20 и 64 г. ще намалее до 3.77-3.78 млн. души. И ако заетостта се качи до 75%, а безработицата се смали на 5%, работещите българи ще са с около 440 хиляди по-малко, отколкото през 2008 г., сочи анализът на БАН.
Проучване на НСИ, проведено в края на м.т., показва, че над 13% от промишлените предприятия не могат да запълнят работните си места. В момента у нас се търсят минимум 10 хиляди ИТ специалисти. Недостиг има на инженери, шлосери и заварчици.
Дефицитът на кадри в туризма също е изключително остър - от готвачи, сервитьори, камериерки до спасители. В сектор здравеопазване отдавна е налице недостиг на лекари, медицински сестри и др. медицински персонал.
Не случайно работодателите напоследък засилват натиска за ускоряване на процедурата за издаване на работни разрешителни за чужденци.

Бюрокрацията у нас отблъсква инвеститорите от различни браншове



На среща, организирана от Министерството на икономиката, те показаха с конкретни примери как неефективната администрация, излишната бюрокрация, корупцията,неспирните, лоши
ремонти на закони, честите промени на нормативните актове буквално убиват желанието за инвестиции и заличават ефекта от ниските подоходни данъци.
Така напр. голям китайски производител на противопожарна техника бил готов да вдигне завод у нас, но уреждането на пребиваването му в България се оказало много сложно и сега той вероятно ще отиде в Словения. Фирма за подбор на персонал също се оплака, че среща трудности при наемането на хора извън ЕС. Проблемът е, че за "внос" на чуждестранен кадър се изисква да му бъде издадена т. нар. синя карта. А издаването й отнема много месеци.
Припомням, че едно от първите обещания на икономическия министър Божидар Лукарски бе, че ще съкрати сроковете за издаване на синя карта. Поводът за това бе недостигът на специалисти у нас във високите технологии и "изнесените" услуги - аутсорсинга. Вече половин година обаче промяна просто няма.
Адвокат Свилена Димитрова, представляваща инвеститор в здравеопазването, коментира, че един от големите проблеми в обществените поръчки е, че подизпълнителите не са защитени на ниво закон.
Представители на бизнеса изразиха опасение, относно бързо намиране на правилното решение, заради предстоящите местни избори наесен.

БДЖ въвежда за първи път – предварителна продажба на билети до Варна и Бургас три седмици преди датата на заминаване




Резервацията на билет и място във вагона е валидна за периода 1 юни -30 септември, като новите условия важат за всички гари в страната.
Тези, които желаят да пътуват в спален вагон или кушет вагон, могат да си купят билет 30 дни преди датата на пътуване.
Досега срокът за предварително закупуване на билет беше 5 дни.

Крадец помогна на американска двойка от Сиатъл, щата Вашингтон, да спечели 1 милион долара



Той проникнал в колата на двойката и отмъкнал слънчевите очила на мъжа, оставени в джоба над шофьорската седалка. Зад тях обаче бил щастливият билет, който съпрузите купили през февруари, но скоро след това забравили къде са го сложили. Открили го, благодарение на крадеца и така се сдобили с печалбата от 1 млн.долара. Щастливото семейство иска да похарчи парите за ремонт на дома и пътувания до Франция и Исландия.

Гаф: Министерството на туризма рекламира България с лов на мечки и риболов на сьомга



Министерството на туризма рекламира България като дестинация за лов на мечки гризли и риболов на сьомга. В брошури на английски език, раздавани по време на фестивала „Зелени дни” са били поместени точно тези снимки. Това сигнализират от сдружението за дива природа "Балкани", съобщава БНР.

Снимка на брошурата започна да се разпространява на 26 май т. г.г в социалните мрежи от Сдружението за дива природа „Балкани”.

На завършилия в неделя фестивал в София "Зелени дни" е разпространявана рекламната брошура за лов и риболов на английски език наред с други рекламни материали.

"Още с първите три снимки забелязваме некомпетентност и нарушаване на законите", подчертават от сдружение Балкани. Мотивите им са, че освен снимките от американски сайтове е направен гаф с реклама за лов на мечки, а мечката е защитен вид и ловът й се санкционира у нас с до три години затвор.

От неправителствената организация подчертават, че често има подвеждаща реклама за лов на мечка и дива котка в сайтове на ловните стопанства, но никой не контролира такава информация.

Да се смееш или да плачеш? Социалната пенсия за старост - „нараства” от 113 на 115 лева…



Повишението е с 1,9%, с който ще се осъвременят от 1 юли и всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2014 г.
Промяната ще доведе до увеличаване на размерите на пенсиите, които не са свързани с трудова дейност – пенсии за военна инвалидност, пенсии за гражданска инвалидност, социалната пенсия за инвалидност и персоналната пенсия.
Ще има увеличение и на нормативно установените добавки към пенсиите, които се определят в процент от социалната пенсия за старост (добавката за чужда помощ, добавката за увеличаване пенсиите на инвалидите от Отечествената война 1944-1945 г. и добавката по Закона за ветераните от войните).
Право на социална пенсия за старост имат хора, навършили 70 години, когато годишният доход на член от семейството към датата на навършване на възрастта е по-малък от сбора на гарантирания минимален доход, установен за страната през последните 12 месеца. 
-----
 Да се смееш ли да плачеш ли? Два лева увеличение и 100% яка тесла с тока, парното, водата, храната и всичко останало, за което се сетиш.
А колко много "наши" хора ,с по 10-на години трудов стаж и то в не престижни организации или предприятия, получават инвалидни пенсии дори над 300 лв. да не говорим... Има и такива с възраст под 50 години, но отдавна с пожизнен ТЕЛК (който уж е забранен), но "кихнали-където и на когото трябва" ...Те си  имат и придружители, за да вземат още и още пари, без да имат нужда от тях, защото по цял ден са по улиците, но забележете-сами... 
Ако нещата се прецизират пъзелът ще се подреди правилно и то не само при инвалидните пенсии, а навсякъде и във всички сектори. Но явно някои нямат интерес това да се случи у нас, защото истината ще лъсне гола-не инвалидите са много,в конкретния случай, а псевдоинвалидите, които работят на по няколко места, че и инвалидна пенсия взимат завалиите...
Има хора честни, бедни, които никога няма да си позволят да дадат рушвет, още повече пък за нещо, което им се полага по закон, заради увредите и заболяванията им, но те са изтикани в дъното, на опашката т ония-наглите, които не са по-болни от тях, но пък за сметка на това са  много по-оправни...
Но така е в тази страна болен - здрав носи, както  винаги...