Translate

сряда, 25 септември 2013 г.

МФ е за отпадането на преференциалните жилищни кредити за млади семейства



Министерството на финансите е за отмяна на системата с преференциални жилищни кредити за млади семейства, заяви финансовият министър Петър Чобанов след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, предава „Фокус“.
„Не смятаме, че тя функционираше функционално. Но като цяло сме отворени да обмислим подобряването и може би разширяването й по посока на чуждестранни лица. Има вероятност да остане тази преференция и да бъде разширена“, каза още Чобанов.
---------
Защо са и на България-българчета? То и без това раждаемостта и демографския прираст явно не вълнуват властимащите, които и да са те. Българчета явно не им трябват...Вместо българчета-вносни дечица...на българска родна земица...нема лошо...

В болница “Софиямед”, по случай Световния ден на сърцето, безплатни кардиологични прегледи



МБАЛ „Софиямед”, най-модерното здравно заведение в страната, на 27.09. т. г. ще отбележи Световния ден на сърцето с безплатни кардиологични прегледи-при предварително записване от 9:00 ч. до 16:00 ч. , които ще включват безплатна електрокардиограма и измерване на кръвното налягане.
Водещи специалисти на МБАЛ „Софиямед” ще предоставят и консултации за това как да избегнем сърдечно-съдовите заболявания и при какви индикации следва да потърсим лекарска помощ.
По думите на доц. Добри Хазърбасанов, завеждащ отделението по Кардиология и инвазивна кардиология в болницата, ограничаването на  рисковите фактори при спиране на тютюнопушенето, контролиране на артериалната хипертония и захарният диабет, поддържането на добра физическа активност, както и ранната диагностика могат да ни предпазят от инфаркт.
„Профилактични прегледи за сърдечно-съдови заболявания е добре да се извършват веднъж на 1-2 години, като се започне от 45 години при мъжете и 50 години при жените. Честотата на прегледите се определя от индивидуалният рисков профил. При наличие на повече от 2 рискови фактора за изхемична болест на сърцето е необходимо ежегодно изследване на липиден профил, ЕКГ, и насочени изследвания при установяване на абнормна находка“ – допълва специалистът.
-------
За информация и записвания:
Стационарни телефони:
02 / 465 0000
02 / 465 0001
02 / 465 0002
Мобилни телефони:
+359 895 555 444
+359 895 555 442
+359 895 555 443
Национален телефон: 0700 89 089

До 1 милион души могат да останат без ефирна телевизия след 30 септември



„В плана за цифровизацията е записано, че мултиплекс операторите на първа фаза трябва да осигурят по 95% покритие на населението. Без телевизионен сигнал ще останат най-вече хората в селата, планинските и граничните райони, ако нямат договор с кабелен или сателитен оператор. Дори закупуването на декодер не решава проблема в тези райони, защото антените просто няма да излъчват сигнал до там. Между 350 000 и 1 милион души могат да останат без ефирна телевизия след този срок“, заяви шефът на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков пред БНТ.
-----------

На баба Пена много и требе телевизио на село...То вече там хора много и без това нема.... Та кво са некакви си там 350 000 - 1 милион ... и то българи.
Тъй де ще минат и без телевизия…То за последните няколко десетилетия без кво ли не минаваме сите целокупно, та плачем за никаква си телевизия… Глезотия хайде холан!... и то…в 21 век…

Coca-Cola Happy Energy Tour качи на софийска сцена британския Джъстин Бийбър – Конър Мейнард



Компания му правят румънската дива Антония, Криско, Рафи, Лора Караджова и още куп български звезди


След фурора, който за четвърта поред година предизвиква в цяла България, Coca-Cola Happy Energy Tour 2013 завърши грандиозното си турне с мега спектакъл в столицата. На 21 септември, зад музея Земята и хората, софиянци станаха свидетели на най-атрактивното и чакано музикално явление, с подкрепата на CITY радио и телевизия. Каймака на българската поп, R&B и хип-хоп музика, изпълниха любимите на всички хитове, които буквално превзеха музикалните класации тази година.
За първи път на българска сцена се появи и новата музикална мания – Конар Мейнард. 19-годишният тийнейджър привлича вниманието на най-големите в шоу бизнеса още с първите си непрофесионални изяви. Сред имената на звездите с които е работил са Pharrell Williams, Ludacris, Lil Wayne и Ne-Yo. След като вижда страхотния заряд на момчето, R&B звездата Ne-Yo, става и негов ментор. Чувайки го за първи път, Pharrell възкликва: „Това момче ще промени бъдещето на поп музиката” И се оказва прав. Първия му сингъл "Can’t Say No", който се завърта в ефир през април 2012, дебютира на 2-ро място в класацията на Великобритания "Най-добри сингли" (UK Singles Chart ), а студийния му албум, излязъл през юли същата година, заема първа позиция в класацията на Великобритания „Най-добър албум" (UK Album Chart). Още две успешни песни от албума му излязоха в ефир- "Vegas Girl" и "Turn Around " с участието на Ne-Yo. Най-новият му сингъл "R U Crazy" излезе преди броени дни, като стилното видео към песента спечели за отрицателно време над 600 000 почитатели в YouTube. Колелото се завърта и най-големия успех не закъснява - Конър Мейнард грабва престижната наградата MTV's Brand New for 2012
Днешната супер звезда качва първото си видео, заснето в неговата стая, през недалечната 2006г. – днес разбива всички очаквания с повече от 75 милиона гледания в YouTube. Феновете му във Фейсбук са над 1.7 милиона, а с повече от 50 милиона потребители в YouTube, неговия канал е 7-ят най-гледан във Великобритания.
Освен Конър Мейнард, феновете имаха възможността да видят на живо и музикалното изкушение от съседна Румъния – Антония. Дивата зарадва софиянци с хитовете си "Marabu", "Jameia" и "Morena". Компания на сцената им правиха и най-големите в българския шоу бизнес – Лора Караджова, Криско, Дивна, Лео, Део, Рафи, Играта, Кристо, Ice cream, Дийп Зоун, Сани Алекса, ФО, Ангел и Моисей, Богомил, танцьорите от Макоза ностра, Революция Z и Метин.
Най – големите късметлии, включили се в играта „Треска за Golden Circle“, имаха неповторимата възможност да наблюдават зрелищното шоу от първите редове.


Столицата ще запомни този концерт, не само с грандиозното шоу, което поднесоха всички изпълнители, но с емоционалното спиране на цялото осветление, в памет на обичания Никс от Тъч Даун – Многохилядната публика блесна от екрани на мобилни телефони, под звуците на парчето Ill be missing you.
На финала, всички звезди се събраха заедно на сцената, за да изпълнят Мегахита на Coca-Cola Happy Energy Tour 2013. – Парчето "Сподели с мен", което е по текстове на феновете на страницата на „Coca-Cola Happy Energy Tour“ в Facebook.
 


вторник, 24 септември 2013 г.

Спешно трябва да се приеме национална програма за наблюдение на недоносени деца



Държавата не полага достатъчно грижи за недоносените деца, а парите, които касата отпуска за тях, са крайно недостатъчни, алармират неонатолози

Основен фокус на пресконференцията под мотото „Нашите недоносени деца не са статистика! Те са желани и дългоочаквани!” бе все още незадоволителното покриване на нуждата от лечение и грижа за недоносените, която може да бъде решена с одобрение на специален код за тях и да бъде включена в Наредба 38 на МЗ.
У нас годишно между 7000 и 8000 са родените преди термин деца, включително с ниско и екстремно ниско тегло, т. е. всяко десето дете е недоносено, алармираха от фондация „Нашите недоносени деца".
Статистиката е най-тревожна за градовете Пловдив, Варна, Враца и Сливен, където преждевременните раждания са около 20%, при средни за страната - 11,9% (по данни от 2009 г.).
84 недоносени бебета са родени само от началото на годината досега в СБАЛАГ „Майчин дом". Интензивните грижи са осигурени, но след изписване те остават в безтегловност. Грижите за тях се поемат от ОПЛ, но няма регламентиран достъп до наблюдение от неонаталозите, ограничен е и достъпът им до специализирани консултации с педиатри, детски невролози, детски офталмолози, детски пулмолози и кардиолози, физикални медици, поясни проф. Боряна Слънчева, завеждащ клиника по неонатология в „Майчин дом".
При недоносените бебета честотата на инфекции на дихателните пътища е десет пъти по-висока в сравнение с доносените. При децата, родени под 30-та гестационна седмица, 60% се хоспитализират през първата година от живота им се дължат на респираторни инфекции като риска за развитие на белодробни е изключително висок и при тях смъртността е 3% - 4%.. Около 30% от тях пък развиват бронхиална астма.
В тази връзка неонатолозите настояват препаратът, който се прилага при тежка дихателна недостатъчност, да бъде включен в Наредба 38.
Недоносените бебета са също така и с повишен риск от развитие на детска церебрална парализа или друг проблем на моториката. Поради това е необходимо да се следи неврологичното им развитие с повишено внимание, да се правят всекидневни масажи, понякога и по два на ден. Задължителни са консултациите с детски невролог и лекар по физикална медицина.
Тези деца се нуждаят и от специални адаптирани млека, които ги пазят от чести инфекции и появата на множество алергии. Една кутия обаче струва 20 лв. дневно, което се отразява значително на семейния бюджет.
От фондация „Нашите недоносени деца" настояват здравната каса да поема тези специални лечебни храни поне 6 месеца след изписването им от болницата.
Държавата не полага достатъчно грижи за недоносените деца, а парите, които касата отпуска за тях, са крайно недостатъчни, алармират неонатолози.
„В момента НЗОК плаща едва 10 дни рехабилитация на месец, а тези деца се нуждаят от упражнения със специалист два пъти дневно поне докато навършат една година. А в повечето случаи дори години. Децата с церебрална парализа пък се нуждаят допълнително и от уреди, магнитна стимулация и терапия в барокамера, които изобщо не се поемат от касата. Това принуждава родителите да вадят от джоба си поне по 1000 лв. на месец за рехабилитация", обясни националният консултант по неонатология доц. Ралица Георгиева.
Неонатолозите настояват още да се създаде единен регистър на недоносените деца в България; НЗОК да отделя повече пари за рехабилитация на недоносените новородени, които да бъдат обхванати в национална програма за проследяване до 2-годишна възраст; да се регламентира достъпът им до продължително наблюдение от неонатолог и консултации със специалисти; да имат право да получават специфична ваксина, прилагана като превенция на бронхопулмоналната дисплазия и в амбулаторни условия по определена схема, след напускане на неонатологичното отделение, под наблюдение на неонотолог и със заплащане от НЗОК, за всички недоносени родени преди 30-та гестационна седмица.

В България пазарът на хранителни добавки е по-голям от лекарствения



У нас консумацията на лекарства е една от най-ниските като цяло независимо, че те са eдни от най-евтините в Европа. Причината е, че сме на първо място, както по доплащане за тях и най-вече за отпусканите по лекарско предписание, така и по доплащане на общи разходи за лечение.
У нас процентът на личните разходи за лекарства е 56%, при среден за ЕС от 17,9%. В държави като Франция доплащането е 1%, в Холандия е 0,5%, а в Италия - 3,2%.

След България по показателя "среден общ разход за лекарства на човек от населението" са само Румъния и Латвия, а по общи разходи за лечение малко по-добре сме единствено от Индия и Китай. Твърдо в края на опашката сме и по отношение на иновативните медикаменти, тъй като фармацевтичния ни пазар е един от най-малките в Европа, въпреки че населението ни е повече, в сравнение със страни с по-големи фармацевтични пазари като Дания, Финландия, Ирландия и пр.
В България около 60% от общите разходи за здраве се покриват от с публични средства, което ни поставя автоматично на последно място и по този показател, сред страните от ЕС. За сравнение делът на тези разходи
в Хърватска е 85%. У нас публичните разходи на глава на населението възлизат едва на 53 евро.
Годишно за медикаменти на човек у нас се падат 108 евро, в Хърватия - 137 евро, в Германия - 374 евро, в Гърция - 316 евро, а в Швейцария - 523 евро. Годишните разходи за лекарствени медикаменти възлизат общо на 2,2 млрд. лв.. Същевременно обаче българите са похарчили 4,6 млрд. лв. за алкохол и цигари с бандерол само за миналата година, съобщи д-р Кунчо Трифонов, ръководител на IMS Health за България (международната компания за анализ на лекарствения пазар в света).
Високите нива за доплащане принуждават пациента да разрежда приемът на медикаменти, да редуцира дозата и да съкращава терапевтичния срок на лечение, което от своя страна води до увеличение на медицинските услуги в доболничната помощ, в хоспитализациите и до по-голям разход на финансов ресурс.
Двойното увеличение на болничните хоспитализации у нас сега (около 2 млн. годишно) в сравнение с преди 5 г. може да се обясни и с "икономичното" медикаментозно лечение, с което не се постига контрол на заболяването, а влошаване състоянието на пациента и увеличаване на разхода за болнично лечение. На фона на демографската криза, застаряването на населението и увеличаване на заболеваемостта, разходите за здравеопазване ще паднат от 4 от БВП на 3,6%. Това става ясно от Националната здравна стратегия, в която е записано, че през 2020 г. държавата ще дава около 3,8-3,6% от БВП годишно за здравеопазване. Повече от ясно е, че за съжаление здравеопазването няма да бъде приоритет за програмно развитие на България в близко бъдеще. И какво излиза, че сме евтини на брашното, а скъпи на триците, коментира д-р Трифонов.
Факт е, че ДДС върху лекарствата у нас също е и си остава едно от най-високите в Европа. В Испания то е 4%, в Естония, Унгария, Чехия, Литва е 5%, в Полша - 7%, в Румъния  - 9% и в Гърция и Словакия-10%.
По думите на проф. Генка Петрова, ръководител катедра към Фармацевтичния факултет на Медицински университет – София лекарственият пазар е най-прозрачния сектор у нас.
„Имаме най-ниските цени на лекарствата в ЕС, но когато нивото на плащането им от касата падне и съответно болният трябва да даде повече пари, пациентите си казват: медикаментите поскъпнаха. А не е така. И затова българинът вместо с лекарства се лекува с хранителни добавки, чийто пазар у нас, през последните 1-2 години, е два пъти по-голям от този на медикаментите, при по-ниски цени", поясни тя.
Разходите на НЗОК за лекарства стават по-големи и заради увеличения брой пациенти. Ако през 1990 г.например болните от рак са били 153 651, то през 2013 г. те са вече около 273 000. Средната стойност на опаковка лекарство, плащано от НЗОК, през 2009 г. е била 9,79 лв., на следващата година е 11,07 лв., през 2011-а е 12,75 лв. през 2012-а - 14,03 лв., а пред 2013 - 13,03 лв. а за 2013 г. е 13,03 лв.
У нас сега средната продължителност на живота е 74 г., а в ЕС - 82 г., при около 50 г.до средата на 20-и век. Значителното повишение се държи на въвеждане на иновативните, оригинални препарати сочат различни проучвания в Европа. За съжаление България е в пъти с по-ниско потребление на иновативни терапии спрямо ЕС. Но с умно договаряне със здравната каса и осигуряването на повечето средства в системата ситуацията може да се промени, каза Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.
И ако през 1989 година у нас 99% от медикаментите са генерични, а под 1% от лекарствения пазар се държи от оригиналните то през миналата година делът на оригиналните е 26%, а на генеричните лекарства – 74%.
При генеричните продукти има ценова ерозия от 1980 г. насам, независимо, че страните от ИЕ имат много силна традиция и силно генерично производство. В САЩ обаче над 65% от консумацията на лекарства (опаковки) са генерични. 10-те глобални корпорации като Pfizer, Novartis, Roche, GSK н и т. н. генерират едва 2 до 5% от своите продажби в Източна Европа. Прекаленото намаляване на цената на оригиналните медикаментите пък често принуждава производителите да ги изтеглят от нашия пазар.
От началото на тази година НЗОК плаща по-ниски цени за 974 продукта, като при 203 медикамента поевтиняването е с 50%.

Стартира националната информационна кампанията „Заедно срещу диабета”



Всеки 10-ти у нас е с диабет.Над 60% от българите не разпознават симптомите на заболяването.

Целта на започналата инициатива, чиито партньори са Комисията по здравеопазването към 42-ро Народно събрание, Българска асоциация „Диабет“ (БАД), Национална асоциация на децата с диабет (НАДД), Национална пациентска организация (НПО) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (АRPharM), е да се повиши общата информираност сред обществото за това водещо социално-значимо заболяване и да се предоставя актуална информация за
предстоящите скринингови акции и програми.
Диабетът е хронично прогресиращо заболяване и е 4-та водеща причина за смъртност във високо развитите страни и е разпространен с мащабите на епидемия в по-бедните държави като най-голям брой диабетици има във възрастовата група 40-59-години. Данните сочат, че около 80% от болните от диабет са от държави с нисък до среден доход.
По данни на СЗО за 2011 г. в света диабетиците са били 366 млн. чиито брой, ако не се вземат необходимите спешни мерки, ще нарасне до 552 млн. души през 2030 г. В световен мащаб се изразходват над 465 млрд. долара годишно за лечение на диабета и усложненията му.
През 1997 г. пациентите със захарен диабет са 2%. През 2006 г. честотата на заболяването у нас е 8,4%, а през 2012 г. - 9.6% т. е. всеки 10-ти е засегнат от заболяването. За сравнение, диабетно болните в Словакия са 6,6% от възрастното население над 40 години, в Полша - 10,6%, в Италия - 4,8%, Германия - 8,9%.
Към момента в страната болните със захарен диабет тип 1 и 2 са около 580000, от които 20% не са диагностицирани. Заболяването се среща по-често сред мъжете: 56,7% срещу 43,3% при жените.
Данните от представително онлайн проучване, направено в края на месец август 2013 г. сред 1000 българи от страната, предимно от големи градове, във възрастовата граница 18-60 години, показват, че над 90% от здравите хора са информирани, че наднорменото тегло и заседналия начин на живот могат да са причина за възникване на диабет, но само 63% от тях знаят, че приблизително половината случаи на диабет в зряла възраст могат да се избегнат или най-малкото да се отложат с 10-15 години, ако се спазва определен начин на живот-хранене и физическа активност.
Над 61% от хората, които не страдат от болестта, не познават нейните основни симптоми за наличие на диабет и не се ориентират добре за това кога трябва да се обърнат към лекар за консултация и преглед. Според 68% от тях сърцебиенето е симптом на заболяването, а един от водещите признаци за диабет - жаждата, се разпознава само от 1% от респондентите.
59% от анкетираните посочват, че ще посетят своя ОПЛ при съмнение за наличие на диабет, 27% биха измерили кръвната си захар и 14% ще се обърнат към ендокринолог.
Болшинството пациенти с диабет също са добре информирани, че правилното лечение е пътя за избягване на диабетните усложнения и инвалидизацията.
За съжаление, половината диабетици не познават добре стойностите на добрия гликемичен контрол, към който трябва да се стремят и не го достигат. А както казва Алиса от романа „Алиса в Страната на чудесата”, който не знае къде отива, пристига някъде другаде.
По думите на проф. Михаил Боянов, от Клиниката по ендокринология в УМБАЛ "Александровска", не лекувано заболяване т. е. лошо контролираните нива на кръвната захар е предпоставка и за голям брой инфаркти и инсулти, тъй като диабетът лежи в основата на сърдечно съдовите заболявания и смъртността.
Резултатите от онлайн проучването показват още, че над 40% от пациентите с диабет лекуващи се с орални противодиабетни медикаменти, не са посещавали специалист-ендокринолог през изминалата година и не са изследвали стойностите на гликирания хемоглобин, което е един много тревожен факт, тъй като късното диагностициране в напреднал стадий и лошият контрол е причината за големия брой хоспитализации и то най-вече по повод на усложненията на диабета.
За пациентите на таблетки измерването на кръвната захар трябва да бъде поне 2 пъти седмично, за пациентите на инсулин поне два-три пъти дневно.Защото човек не пропуска да направи годишен технически преглед на колата си, но не намира половин час да изследва кръвната захар и холестерола си, а открито на ниво преддиабет, заболяването може да бъде избегнато с диета и активна физическа дейност”, обясни ендокринологът.
Проф. Боянов апелира за своевременна превенция, активно да се търси болестта в ранните стадии и ранно да се разпознават симптомите на захарния диабет от ОПЛ и специалистите-ендокринолози.
Проучване на състоянието на гликемичния контрол на Българското дружество по ендокринология показва, че само половината от лекуващите се диабетици са с добри показатели, а останалите са в риск за развитие на инвалидизиращи диабетни усложнения.
Всяка година в България се правят близо 5000 ампутации на долен крайник и умират над 8000 души вследствие на диабета и най-вече от усложненията му – сърдечно-съдови, бъбречни, неврологични и др.. Около 3000 българи на диализа пък са диабетици.
Данните за контрола на съпътстващите диабета заболявания и състояния сочат, че 80% от пациентите с диабет тип 2 страдат от хипертония, 87% от затлъстяване и 60% от микроалбуминурия.
Наред с възможностите на съвременните качествени медикаменти и средства за самоконтрол много важно е пациентите да измерват редовно стойността на кръвната си захар и гликиран хемоглобин, както и да посещават редовно своя ендокринолог. Държавна политика трябва да бъде създаването на диабетен регистър на всички болни с диабет тип 1 и тип 2 така, че да се осигури контрол на пациентите, да се следи непрекъснато състоянието им и да се прецизира прилаганата терапия. По този начин пациентите ще бъдат проследявани и контролирани, а  отделяният обществен ресурс ще може да бъде по-добре планиран.
Кампанията „Заедно срещу диабета” обединява различни инициативи, сред  които е и „Университета за пациенти” с Факултет „Диабет” на Националната пациентска организация, съобщи нейния председател д-р Станимир Хасърджиев. В рамките на тази образователна програма са ангажирани повече от 70 медици – общопрактикуващи лекари и ендокринолози, които ще работят за по-добра информираност на пациентите и за формирането у тях на нагласа към по-отговорно поведение към собственото им здраве.
По думите на представителя на МЗ Лидия Чорбанова, съветник на министъра на здравеопазването, до края на годината д-р Таня Андреева  е поела ангажиментът да се стартира разработването на Национален регистър на болните от диабет, в който базата данни за възрастни ще бъде надградена с регистър на децата диабетици.
Така събрана и систематизирана информацията ще даде възможност за
по-добро планиране на публичните разходи за лечение на диабета и неговите усложнения и ще направи възможно и изграждането на Национална програма за борба с диабета, подчерта проф. Сабина Захариева, национален консултант по ендокринология.

понеделник, 23 септември 2013 г.

Всеки вторник до края на октомври Съюзът на пивоварите осигурява безплатни занимания по баскетбол


Със стартирането на „баскетболната” вълна започва есенния сезон на кампанията „Спортът е по-добрият начин децата да пораснат”. Над  900 000 българи знаят за инициативата

Със започването на учебната година Съюзът на пивоварите в България (СПБ) кани всички желаещи да се включат в заниманията по баскетбол, които се провеждат в рамките на кампанията "Спортът е по-добрият начин децата да пораснат. Родители, вие можете да повлияете! ".Целта на инициативата е да се насърчи масовият и семейният спорт като алтернатива тийнейджърите да не експериментират с алкохол.От края на април до момента СПБ е организирал и безвъзмездно финансирал спортни събития и занимания по волейбол, изправителна гимнастика, капуейра и конг фу, в които са се включили над 850 участника от София. 
През м. октомври всеки вторник от 14 до 16 ч. малки и големи могат да се включат в безплатни занимания по баскетбол на стадион „Българска армия” в баскетболната зала „Румен Пейчев” (Борисовата градина, София). Заниманията се ръководят от професионален треньор, а за консултиране по въпросите, свързани с превенцията и здравословния начин на живот, са осигурени квалифицирани психолози и социални работници.
Според проведеното през м. юли национално представително проучване на Ипсос България посланията на кампаниятаСпортът е по-добрият начин децата да пораснат” са достигнали до 916 588 човека на възраст между 18 – 69 години. Това означава, че 18% от пълнолетното население на страната знае за инициативата на СПБ.
„Тези резултати доказват, че интересът към този вид социални кампании, осъществявани от бизнеса в партньорство с неправителствени организации, спортни клубове, държавни и общински институции може да бъде действително продуктивен” – коментира Ивана Радомирова, главен секретар на Съюза на пивоварите. 
Според специалистите спортът е един от най-ефективните подходи срещу употребата на алкохол от тийнейджъри, но за целта физическото възпитание на децата трябва да започне още в ранна възраст. Ето защо ние се стремим да подкрепим родителите в този процес. Според националното проучване на Ипсос  информация за кампанията е достигнала до 230 000 човека на възраст между 30 - 39 години и до 130 200 – между 40 и 49 г. За нас това е важен индикатор, че инициативите ни набират популярност  сред тези възрастови групи, за които традиционно се приема, че имат малки деца и тийнейджъри и които са всъщност най-важната ни целева група.”, добави Радомирова.
Организаторите от СПБ заедно с баскетболния клуб на ЦСКА и Българската федерация по баскетбол са готови да посрещнат всеки, който иска да приеме предизвикателствата на баскетболния терен и да намери нови поводи за приятелство, общуване, здравословен ритъм за свободното време. 
На сайта www.pivovari.com или на телефон  0885  05 69 23 всеки желаещ може да получи повече информация как да се включи в безплатните занимания по баскетбол с график за провеждане от 14 до 16 часа на 1, 8, 15, 22 и 29 октомври. За най-активните участници организаторите са подготвили награди. Входът е свободен.
--------------
Допълнителна информация:
Спортът е по-добрият начин децата да пораснат. Родители, вие можете да повлияете! 
е социална програма на Съюза на пивоварите в България (СПБ) за превенция експериментирането с алкохол от лица под 18 г. и насърчаване на семейния спорт. Кампанията се реализира в партньорство с Министерство на физическото възпитание и спорта,Министерство на труда и социалната политика, Столична община, Дневният консултативен център за юноши и родители към ПИЦ-София,  Асоциация „Солидарност”, Българското национално радио, спортни сдружения и клубове.
През м. април 2013 година инициативата Спортът е по-добрият начин децата да пораснат е отличена като финалист в конкурса за Европейските КСО отличия, организиран от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН.
С регистрационен № 1363349579925 -1608 кампанията  е внесена като публичен ангажимент на  българските пивовари към Форума за алкохол и здраве на Европейската комисия и е в подкрепа на политиките за намаляване злоупотребата с алкохол.