За поредна година Българската национална телевизия е телевизията с най-високо обществено доверие в страната, сочи годишният доклад за 2026 г. на Института за изследване на журналистиката „Ройтерс“ към университета в Оксфорд. Според доклада обществената телевизия се ползва с доверието на 55% от българите.
Изследването показва, че двете обществени медии – БНТ и БНР – продължават да бъдат медиите с най-високо доверие в България, изпреварвайки останалите национални телевизии и информационни портали.
„Доверието в обществените медии е важно, защото те изпълняват ключова роля в информирането на гражданите, подкрепят демократичните процеси, осигуряват достоверна информация, подпомагат информирания избор и не на последно място – повишават отчетността на институциите“, заяви генералният директор на БНТ Милена Милотинова.
Резултатите от изследването на Института „Ройтерс“ кореспондират и с данните от представеното в Съвета за електронни медии изследване на социологическа агенция „Мяра“. То показва, че 36,4% от анкетираните посочват БНТ като медията с най-обективна информация по време на последната предизборна кампания. За сравнение, останалите две големи национални телевизии събират общо 20,2%. Проучването отчита още, че над 50% от българите имат положително отношение към БНТ.
Тези показатели още веднъж затвърждават ролята на БНТ като обществена медия и потвърждават доверието на аудиторията към нейната мисия да предоставя качествено съдържание в обществен интерес.

Няма коментари:
Публикуване на коментар