Асоциация за инсулт и афазия /АИА/ е организатор на кампанията по повод Световен
ден за борба с инсулта – 29.10, чиито слоган е „Бъди подготвен! Научи симптомите!“.
Тази година от АИА насочват внимание към масовото разпространение на ключовите знания за инсулт като рискови фактори, симптоми и правилното поведение при тяхното наличие.
В партньорство с общините в страната са разпространени електронни материали за симптомите на това инвалидизиращо заболяване и са популяризирани ползите от джобния наръчник за инсулта.
Информационен клип за инсулта се излъчва на екраните на всички метеостанции в София, в трамваите и тролейбусите /28.10 - 03.11.2024г. и 12.05 - 18.05.2025г./.
При съмнение за инсулт трябва да се провери дали човек има:
-провисване на ъглите на устата и несиметрична усмивката.
- слабост в ръцете т.е. невъзможност да повдигне успоредно ръце напред или едната ръка изостава.
-нарушение в говора- неясна реч, затруднен говор или разменя думи.
При потвърждение дори на само един от тези три симптома - незабавно позвънете на телефон 112 и съобщете за инсулт.
При нужда от подкрепа след инсулт позвънете на телефон 0700 11 404
Или посетете сайта: stroke.bg
50 хил. души годишно се сблъскват с инсулт. От тях 5 хил. не оцеляват.
Причината за инсулт може да бъде запушване на кръвоносен съд в мозъка /исхемичен инсулт, исхемия/ или кръвоизлив вследствие разкъсан кръвоносен съд /хеморагичен инсулт, хеморагия/. Мозъчните клетки останали без достъп до кислород и глюкоза започват да умират, а с напредване на времето след инцидента засегнатите области на мозъка разстройват своите функции. Това води до затруднено движение на крайниците ляво или дясно странно, изкривяване с провисване на лицето, нарушени способности за комуникация /афазия/, нарушена памет и др.
Възстановяването на тези пациенти чрез терапия и рехабилитация изисква търпение и продължителни грижи. Защото инсултът е предотвратим, ако се вземат навреме мерки, лечим и победим.
Няма коментари:
Публикуване на коментар