Три организации обединяват усилия за развитие на здравния туризъм в България с подписването на меморандум за сътрудничество. Това са Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация /АФМР/, Българският съюз по балнеология и спа туризъм /БСБСПА/ и Българска болнична асоциация /ББА/.
Подписването на документа се случи по време на бизнес закуска на тема „План за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм“, организирана от БСБСПА в партньорство с ББА и с институционалната подкрепа на Министерство на туризма. Участие в нея взеха още председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, инвеститорите на едни от най-големите Медикъл/СПА комплекси в България, курортите Албена и Св. Св. Константин и Елена и др
Сред целите, които си поставя меморандумът, е позициониране на България като качествена дестинация за медицински туризъм на международния пазар в комбинация и с другите форми на здравен туризъм, сътрудничество в процеса на изработване на единна стратегия за проучване и използване на минералните ресурси на България и участие в изработването на общи европейски критерии и стандарти в областта на медикъл спа и здравния туризъм.
„Медицинският туризъм има ключова роля за подобряване на здравните показатели на населението. Наблюдаваме интерес към разкриване на нови лечебни заведения с профил физикална терапия, което показва колко е важен секторът за здравето на населението“, заяви министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева. Тя се ангажира, че здравното министерство ще подпомогне развитието на здравния туризъм, ако се налага и нормативно, защото при среща с посланици на различни държави се оказва, че те проявяват интерес към предоставянето на такъв тип услуга в страната ни.
Участниците в срещата поискаха нея да подкрепи идеята пред министъра на финансите да има възможност да се въведат и използват ваучери за здравна превенция.
В същото време зам. министърът на туризма Ирена Георгиева се ангажира да предложи да бъде създадена работна група за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм. Тя подчерта, че вече е време за резултатно междуинституционално взаимодействие по отношение на развитие на здравния туризъм у нас.
„Българска болнична асоциация застава зад каузата за развитие на здравния туризъм в България. В допълнение на това съм убедена, че превенцията, профилактиката и в това число програмата за лонг ковид е най-доброто нещо, което можем да направим за здравето на хората“, заяви адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация. По думите й амбициите на БСБСПА дават надежда, че в България могат да се правят много добри неща.
„Рехабилитацията, профилактиката и превенцията са в основата на здравния туризъм и в тази връзка бих искала да напомня за резултатите от едно проучване, които показаха, че 1 евро, инвестирани в профилактика, спестява 7 евро за лечение“, каза по време на срещата д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Според нея едно от нещата, които могат да се направят, е да се даде възможност на сертифицираните медикъл центрове да ползват програмата за профилактика и рехабилитация на Националния осигурителен институт.
По думите на адв. Свилена Димитрова България може да се възползва от обезпечеността с лечебни заведения и да се превърне в дестинация за медицински туризъм. И заяви, че се надява да бъде направен пазарен анализ в кои специалности сме силни, за да може да се привличат пациенти от чужбина, което ще позволи страна ни да заеме мястото, което й се полага.
Административният директор на лечебни заведения МЕДИКА Алисе Муртезова обясни, че румънците освен съседи са и пациенти на болниците в Русе. Тя обяви, че се изгражда хеликоптерна площадка от страна на МЕДИКА, която да издържа и тонажа на румънските хеликоптери.
Организаторите на събитието поеха ангажимент да връчат списък с обобщените идеи на ресорните институции.
Няма коментари:
Публикуване на коментар