Translate

понеделник, 4 ноември 2024 г.

Световният музей Полин става партньор на АЛЕФ в Международния литературен конкурс

АЛЕФ получи поредното международно признание като институция, опазваща паметта 



Музеят за история на полските евреи “Полин” във Варшава за четвърта поредна
година застава зад най-значимата инициатива на Център “Алеф” - Международния литературен и видео ученически конкурс “Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”. В уебсайта и социалните мрежи на “Полин” ще бъде публикувана информация за конкурса, която да мотивира полските ученици да създадат своя художествен или видео разказ.

Благодарение на сътрудничеството между Център “Алеф” и Музея Полин, до момента 30 млади автори от Полша участваха в литературната надпревара. 7 полски ученици бяха номинирани от журито и пристигнаха за участие в Международния фестивал “Приятелството-смисъл и спасение”, организиран от ЦЕБС “Алеф” в Бургас.

Преди броени дни петима български лауреати на “Алеф” посетиха Музея “Полин” като част от тематичната експедиция “Места на Памет” в Полша. Те споделиха своето възхищение от института, който съхранява хилядолетната история на полските евреи.

"Музеят за история на полските евреи ПОЛИН - едно познато за мен място от участието ми във фестивала на „Алеф“, защото и двете години, през които участвам има представител от музея-  Елжбета Граб, една красива, усмихната и изключително позитивна млада дама. Тя ни посрещна там на място. Наш гид в музея беше Катажина, с която обикаляхме из огромния музей, който е във формата на Ноевия ковчег. Нашето пътешествие във времето започна чрез пътуването на евреите, водещи се по песните на птиците и тяхното заселване през X век, след това през интеграцията им в полската държава, една улица на еврейския квартал през XX-ти век, та чак до модерни дни. Може би най-най-интересното и красиво нещо в музея  беше реконструкцията на синагога от началото на  XX век, която отвън прилича на барака, следователно човек няма особени очаквания, НО в действителност е богато изписана с всякакви стенописи и изключително красива. Малката стрелка на часовникът започваше четиринайсетия си оборот, когато нашата обиколка влезе в един доста очакван от всички ни момент, а именно ресторанта на музея, който показва и традиционната еврейска кухня. Ако някой ден имате възможността да посетите този музей и ви остане време за хапване, силно ви препоръчвам агнешките кюфтенца, които бяха особено вкусни”, споделя в пътеписа си Симеон Добрев, ученик от единадесети клас на Математическата гимназия в Бургас и лауреат на конкурса.

Преди броени дни организаторите на конкурса обявиха новата тема „Ако не бяха те…” и очакват литературните и видео творби на ученици от България, Европа и Израел. И тази година 30-те май-оригинални разкази и кратки филми ще получат възможността да участват в четиридневния международен фестивал в Бургас, на разноски на организаторите. По време на събитието те ще се срещнат с изявени български и чуждестранни автори, историци и лектори, ще създадат незабравими спомени и ценни приятелства.

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар