4 съвета за удължаване на трудоспособността на работното място с повече и по-качествен сън
Световният ден на съня - 19-ти март. Инициативата е ежегодна, чиято мисия е да бъде празник на съня и призив за повече информираност относно значението на съня в различни аспекти от живота - медицина, образование, социални дейности и шофиране. World Sleep Day е организиран от Световното общество на съня и има за цел да намали проблемите със съня, чрез по-добра профилактика и управление на нарушенията на съня.
Работата и личният живот на служителите могат да повлияят на количеството и качеството на техния сън. В резултат на това, достатъчният сън може да бъде проблем за всеки, независимо от неговата дейност. Хората, които работят в индустрии, изискващи работа на смени или прекарват дълги часове на работа са изложени на по-висок риск от нарушения на съня. Липсата на сън може също да изложи околните на риск, особено когато част от служебните отговорности е грижа за пациенти или транспорт. Ако включат съня в здравна програма на работното място, компаниите могат да повишат безопасността и да направят служителите по-здрави и безопасни, както по време на работа, така и у дома.
Експертите препоръчват седем или повече часа сън, за се поддържа оптимално здраве. Проучванията на American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society обаче показват, че около една трета от възрастните не получават достатъчно сън, а това може да попречи на служителите да са в добро здраве и да постигнат целите си за производителност. Недостатъчното количество сън може да създаде рискове за безопасността при работа по следните начини:
- Лошият сън увеличава риска от хронични заболявания. Възрастни, които спят шест или по-малко часове на нощ са по-склонни да страдат от затлъстяване, диабет, болести на сърцето и инсулт;
- Лошият сън забавя времето за физическа и когнитивна реакция, както и нарушава уменията за точност, което увеличава риска от нараняване на работното място;
- Умората и лошият сън допринасят за загубата на производителност.
Работодателите в различните сектори могат да помогнат на своите служители да получат повече и по-добър сън, като повишат здравната култура на работното място. Експертите по здраве и безопасност от ЛОТ-КОНСУЛТ предлагат 4 съвета, които да помогнат на работодателите да насърчат служителите да оценяват качеството на съня си, което ще подобри здравето и качеството им на живот.
Повишаване на информираността за разбиране на необходимостта от подобряване качеството на сън може лесно да бъде приложена, като се използват три ключови инструмента:
-Включване на информация за съня в бюлетини или в печатни материали, които да бъдат поставени на видимо място в помещението/та. Включване на здравни и или лекарски препоръки за това, колко е необходим сънят за запазване на човешкото здраве.
-Мениджърите и служителите могат да участват в обучения за разпознаване на признаците и симптомите на умора и да научат какви мерки е необходимо да бъдат предприети, за да намалят свързаните с умора трудови злополуки.
-Работодателите могат да предложат на служителите достъп до инструменти, които оценяват качеството на съня им и да предоставят целенасочени съвети въз основа на резултатите.
Когато работният процес е разпределен на дълги смени или продължава до късно вечерта, кратките дремки и времето за почивка могат да подобрят здравето и да намалят инцидентите и грешките. За целта е необходимо да има специализирани физически пространства с легла или удобни столове, където служителите могат да си почиват по график.
От съществено значение е фирмената култура да подкрепя и активно да насърчава тези почивки. Често срещан аргумент срещу дрямка е, че преходът от сън към събуждане /известен като инерция на съня/ може да бъде дълъг и първоначално да представлява риск. Въпреки това служителите могат да се върнат към обичайната си рутина след кратък /15-минутен/ период на възстановяване, особено ако дрямките не са повече от 60 минути.
Бдителността е от решаващо значение за безопасното шофиране. Всяка пета катастрофа с моторно превозно средство включва сънлив шофьор. Според Американската асоциация за безопасност на транспорта, шофирането в сънливо състояние вероятно е причината за над половината фатални катастрофи сред шофьорите на тежкотоварни превози. Един от най-ефективните методи за предотвратяване на тези инциденти е да се научат шофьорите как да разпознават умората. За да насърчат служителите да разпознават умората, мениджърите могат да планират ефективно маршрутите им за пътуване и да планират часове за сън на места, които са безопасни за тях.
Вместо да правят почивки, много шофьори разчитат на кофеин и други стимуланти, за да останат будни. Те обаче трябва да се използват с повишено внимание, тъй като има време на забавяне между консумацията и моментът на действие на кофеина. Когато е възможно консумирайте кофеинова напитка веднага след кратка дрямка. По този начин ще възстановите по-лесно своята бдителност.
Регулирането на яркостта и дължината на вълната може да увеличи бдителността и да сведе до минимум неблагоприятните ефекти върху по-късното качество на съня. Например, увеличаването на яркостта до 750 или 1000 V по време на нощни смени, може да повиши бдителността и да намали умората.
Температура - Поддържането на температурата от 20°С запазва организма бодър. С повишаване на температурата работниците се чувстват по-сънливи.
Шум - Непрекъснатият звук може да действа като стимулант за служителите и е най-ефективен, когато музиката е разнообразна.
Програмите за безопасна работна среда включват стратегии, насочени към подобряване цялостното здравословно състояние и намаляване на умората сред служителите. Те намаляват рисковете на работното място и повишават производителността, а косвено имат значение и за намаляване на риска от развитие на хронични заболявания. Работодателите печелят, тъй като техните служители се представят по-добре, когато са добре отпочинали, а компаниите са забелязали намаляване здравните разходи в дългосрочен план.
Няма коментари:
Публикуване на коментар