Translate

понеделник, 1 август 2022 г.

„Нощ под звездите“

200-годишнината на Йохан Щраус започва от София

 

 

С голям концерт на Оркестъра на замъка Шьонбрун пред храм-паметник „Александър Невски“ започват
международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус. През 2025 година в тях ще се включат събития в Ню Йорк, Париж и – разбира се – Виена, родното място на големия композитор.

„Нощ под звездите с Виена Шьонбрун Оркестра“ ще събере почитателите на валсовете на Щраус на площада пред катедралата на 8 август от 20.30 часа. Концерти ще има още във Велико Търново и Варна.

Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди. Известните новогодишни виенски концерти задължително включват в репертоара си Щраус. Освен негови творби, в концерта са предвидени и други музикални бижута от негови съвременници, както и произведения на цялата династия Щраус.

Сред най-разпознаваемите перли, на които софийската публика ще може да се наслади, са „На хубавия син Дунав“ и „Радецки марш“ и още избрани арии, валсове и полки. Репертоарът на оркестъра е верен на виенския музикален стил и иинтерпретирането  на композиторите на виенската класика, поради което няма конкуренция в австрийската столица. Оркестърът има дългогодишен опит в работата си с изпълнители на оперна музика. Главният му диригент Гуидо Манкузи композира своите обичани от публиката валсове, маршове и полки специално за „своя“ оркестър. През цялата си активна дейност като диригент и покрай многобройните турнета по света той намира време да отрази писмено музикалните идеи, които постоянно го съпътстват. Така например възникват валсовете „Виенчанката“, „Нощи в Букурещ“, „Разходка в Рим“, а също и „Галоп за свекърви“ – всичките написани специално за Оркестъра на двореца Шьонбрун. Ненапразно го наричан „крал на валса и полката“.

Петър Хосек, управляващ директор на дворцовия оркестър, обеща и още музикални изненади, като намекна, че е възможно музикантите не само да свирят, но също и да пеят. Петър Хосек е е силно впечатлен от критичната българската публика. Според думите му концертът пред „Александър Невски“ ще бъде за музикантите уникално събитие, което се случва веднъж в живота.

Концертмайстор на Оркестъра на замъка Шьонбрун е пловдивчанката Таня Джарова-Салустио. Тя е част от интернационалния музикален състав, в който влизат още унгарци, австралиец, музиканти от Латинска Америка и Южна Африка. Част от престижния Оркестър на двореца в Шьонбрун е и Светлозар Димитров, роден в Горна Оряховица, който от 30 години живее в австрийската столица. Той свири на различни видове ударни инструменти за оркестъра. Общото между всички оркестранти е, че те са учили във Виена.

„Благодарение на огромния си опит от представления сме успели според реакцията на публиката да определим кои произведения се харесват най-много. Така сме подбрали и творбите за софийската публика“, сподели Таня Джарова-Салустио.

Столична община е съорганизатор на музикалната вечер, включена в Календара на културните събития на града. „Идеята ни е в столицата да има ярки, видими събития, които поставят София на световната музикална карта.“, заяви заместник-кметът Мирослав Боршош. „Миналата година организирахме на същото място – един от символите на София - концерт на Соня Йончева и Пласидо Доминго, а тази ще зарадваме публиката с Щраус! Софийската публика е на световно ниво в изискванията си – особено в областта на класическата музика!“.

Концертът пред „Александър Невски“ е в концепцията на второто най-значимо събитие за Виенската филхармония – летен концерт под открито небе, който се провежда в пъстрите градини на забележителния дворец Шьонбрун. Оркестърът ползва сцената на портокаловата оранжерия, където повече от един милион гости от цял свят вече са се наслаждавали на класическата музика в бляскавата дворцова обстановка. Докато първоначално оранжерията е била предвидена за съхранение на редки растения, Хабсбургите много скоро изменят предназначението й, устройвайки в нея пищни празненства. След грижливо обновяване портокаловата оранжерия днес отново служи изцяло на изкуството и културата. Тя е включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Някога дворецът не е имал собствен постоянен оркестър, Хабсбургите са канили за своите тържества най-популярните изпълнители. От 25 години е сформиран постоянен оркестър към един от най-красивите замъци в света.

„Нощ под звездите с Vienna Schonbrunn Orchestra“ се реализира с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития на София.

Билети могат да се закупят и в мрежите на Ticketportal.bg , Eventim.bg и https://bit.ly/3MtTkpL. При невъзможност за провеждане на събитието, парите на всички, които са закупили билети, ще бъдат възстановени.

***

Интернет страница на дворцовия оркестър: https://www.schoenbrunnorchester.com

Организатор: Vienna Trend Events : http://www.vienna-trend-events.com/

Видео: https://bit.ly/2VxA036

https://bit.ly/2VxQgB9

https://bit.ly/2xax6be

https://bit.ly/2Kw4iNl

Фейсбук страница на събитието в София.  https://fb.me/e/1Dafgu2zj

 

 

FOX LIFE - Кукла, сезон 2

Премиера: 2 август от 22:00 часа

Излъчване: Всеки вторник от 22:00 часа

 

 

Втори сезон проследява живота на Джулс /Кат Денингс/ и нейните приятелки – след пандемията, след любовни разочарования и на прага на тридесетте. Сега, когато тя отново е с близкото си обкръжение, Джулс трябва да поддържа баланса  и да запази целостта на групата им, докато всяка една от тях поема към следващия етап от живота си и една по-дълбока връзка със себе си.

В ролите: Кат Денингс, Бренда Сонг, Шей Мичъл, Естер Повицки

 

Редовната профилактика на зрението при хората с диабет е ключова за превенция на усложнения и слепота

1754 души с диабет преминаха през мобилния кабинет на „Зрението е всичко! Прегледай се!“

 

 

1754 души с диабет преминаха през безплатни очни прегледи и консултации в рамките на инициативата
„Зрението е всичко! Прегледай се!“. Тя се организира за втори пореден път от Българска асоциация „Диабет“ и Байер България за членовете на пациентската организация. Целта на кампанията е да се предостави възможност за профилактика на зрението на хора с диабет, тъй като офталмологичните проблеми при тях понякога се неглижират, а това може да доведе до усложнения и слепота.

От края на месец май до средата на юли специално оборудваният мобилен кабинет на кампанията даде възможност на хора с диабет от  страната да се консултират безплатно с офталмолог. Като продължение на изданието от 2021 година, кабинетът посети нови 31 населени места в цялата страна, сред които Монтана, Силистра, Добрич, Балчик, Разград, Асеновград, Смолян, Чепеларе и Банско.

По време на прегледите от „Зрението е всичко! Прегледай се!“ офталмолозите установиха патология при 1188 души, като 778 от тях са имали някакъв вид оплакване от зрението си, а останалите – не. За допълнителни изследвания са насочени 1047 души, а 862 са насочени за лечение.

„Най-важните проекти в дейността на Асоциацията са свързани с превенция на хроничните усложнения, настъпващи с времето при хората с диабет. Създаването на възможност за прегледи на очите с мобилен кабинет в отдалечени от големи клиники малки населени места в цялата страна е изключително важна и полезна инициатива. Ключовите думи за успех на нашите проекти са: заедно и партньорство. Когато това партньорство е доказано устойчиво за две поредни години, ползата за хората с диабет е неизмерима“, коментира Майя Викторова, председател на УС на Българска асоциация „Диабет“.

По данни на Международната диабетна федерация в световен мащаб хората с диабет са около 463 млн., като се очаква броят им да нарасне до 578 млн. до 2030г. В България диабетиците са над 500 000, като 40% дори не знаят, че страдат от заболяването

Диабетът често води до редица усложнения, сред които и увреждане на очите - диабетна ретинопатия. Понякога засяга и двете очи и ако не се лекува навреме, води до постепенно и прогресивно намаляване на зрението, дори до неговата загуба. Диабетната ретинопатия уврежда кръвоносните съдове на ретината в задната част на окото. Първоначално в ретината се наблюдават малки кръвоизливи и разширения на капилярите /микроаневризми/, постепенно се развиват изменения в съдовата стена, които водят до запушване на кръвоносните съдове и недостатъчно изхранване на ретината. В резултат на това се получават стимули за разрастване на нови съдове, които не са пълноценни и могат лесно да се разкъсат и изкървят. Диабетът е причина за 12% от новооткритите случаи на слепота годишно. Над 4 млн. души по света са с намалено зрение вследствие на диабетната ретинопатия. От тях 1 млн. са слепи, а 3,3 млн. имат умерено до тежко увреждане на зрението.

Диабетът може да засегне и централната част на ретината /макула/ и да се развие диабетен макулен едем /ДМЕ/. Перманентно повишената кръвна захар, която често се съпътства и с високо кръвно налягане, води до излив на кръвни елементи и плазма в макулата. ДМЕ е потенциално усложнение на диабетната ретинопатия и може да доведе до значително намаление на зрителната острота. Той може да се развие във всеки стадий на диабетната ретинопатия, но честотата му нараства с увеличаването на нейната тежест. Засегнатите от ДМЕ страдат от влошено качество на зрението, с вълнообразна промяна на линии, наличие на черни точки, замъглено зрение и др. Когато се закъснее с лечението, в допълнение и с неконтролирано ниво на кръвната захар, процесът на загуба на зрение би могъл да се ускори. ДМЕ е сред водещите причини за слепота сред работоспособното население в развитите държави, което определя голямото му медицинско и социално-икономическо значение. В света има повече от 28 млн. души с диабет, които са развили ДМЕ. Увеличаващата се честота на захарния диабет предполага, че ДМЕ ще продължава да бъде водеща причина за намалено зрение и зрителна инвалидизация и в бъдеще. Той засяга 20.1% от пациентите със захарен диабет тип 1, 13.9% от неинсулинозависимите и 24.4% от инсулинозависимите пациентите с диабет тип 2.

Препоръката към всички хора с диабет е да търсят лекарска помощ навреме и да преминават през редовен скрининг. Големият процент на хората с диабет, тежестта, която влошеното зрение оказва върху техния живот и социално-икономическата сфера, доказват необходимостта от стратегия за превенция, ранна диагностика и лечение на очните усложнения при хората с диабет у нас.



Проф. Мариана Мурджева: „Препоръчително е определени рискови групи да получат втора бустерна доза от иРНК ваксина“

 

 

Проф. Мурджева се присъединява към инициативата „Ти решаваш“, която обединява лекари, вирусолози,
имунолози, общопрактикуващи специалисти, учени, преподаватели и други специалисти в общо усилие да се предоставя вярна и правдива информация относно развитието на ковид-пандемията, методите за предпазване, последствията от прекараната болест и други теми, които биха помогнали за вземане на истински информирано решение. Инициативата напълно уважава правото на всеки човек сам да се информира и сам да вземе важното решение дали да си постави ваксина или не, като единствено ще предоставя надеждна, проверена и научна информация.

Във връзка с разрешената четвърта доза, проф. Мурджева заяви: Прилагането на втора бустерна доза за масова употреба не е наложително. Препоръчително е обаче определени рискови групи да получат втора бустерна доза от иРНК ваксина /най-рано 3-4 месеца след първа бустерна/.“

Такива рискови групи могат да бъдат описаните в препоръките на ECDC и EMA от 6 април т.г.:

1.    Имунокомпрометирани, с отслабен имунитет, които при предишна ваксинация са имали субоптимален имунен отговор след поставяне на ваксина;

2.    Възрастни над 80 год. поради стареенето на имунната система и повишен риск от тежък COVID-19. Някои страни препоръчват втора бустерна доза и на възрастни над 60 години.

В допълнение на тях лицата с хронични сърдечно-съдови, неврологични, белодробни, чернодробни, бъбречни, онкологични заболявания и бременните са уязвими групи поради повишения риск от тежко протичане на COVID-19 и възможни усложнения. При тях вероятността да се стигне до хоспитализация е по-голяма“, каза още тя.

-------------

-Инициативата „Ти решаваш“ е на БЧК, по програма „Дейности в отговор на COVID-19 в България”, финансирана от Американската агенция за международно развитие /USAID/ чрез Глобалния апел на Международната Федерация на Дружествата на Червения кръст и Червения полумесец.

-Проф. Мариана Мурджева, д. м. е завършила Медицински университет - Пловдив, специалност медицина и магистратура по здравен мениджмънт. Има специалности по микробиология и по клинична имунология, както и защитена дисертация върху имунологичната толерантност. Професор е по имунология при МУ-Пловдив, началник на Лаборатория по Микробиология при УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив и ръководител на Катедрата по Микробиология и Имунология при МУ-Пловдив. От 2019 г. е ректор на МУ-Пловдив. Главен координатор е на Експертния съвет по клинична имунология при Министерството на здравеопазването. Отличена от Районна колегия на Български лекарски съюз гр. Пловдив за лекар на годината за 2021г. Носител на наградата „проф. д-р Константин Чилов“ за 2021г. Професионални интереси в областта на антибиотичната политика, механизми на бактериална резистентност, автоимунитет, имунни дефицити.