Translate

понеделник, 15 април 2024 г.

Върховният административен съд окончателно отмени Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за лекарства за 2021г.

 

 

Решението няма автоматично приложение за действащия Механизъм за 2024г., но налага преосмисляне на начина на планиране на бюджети и договаряне на отстъпки за лекарства от НЗОК Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България коментира решението на Върховния административен съд от 10 април 2024г. и последствията от него.

Механизмът, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за 2021г. за лекарствените продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, е приет с решение № РД – НС – 04 – 3/12.01.2021г. на Надзорния съвет на НЗОК. Съгласно Закона за здравното осигуряване, Механизмът представлява компенсаторна мярка, която се прилага в случаите на превишение на средствата за здравноосигурителни плащания за лекарствени продукти, определени в Закона за бюджета на НЗОК /ЗБНЗОК/ за съответната година.

По делото е установено, че формално бюджетът на НЗОК за лекарствени продукти е балансиран, но реално в него е заложен скрит дефицит, който е прехвърлен на фармацевтичните компании, които доставят в страната лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък, като на тях е възложено да покриват разликата между заложени приходи и действително реализираните разходи. Това се случва не като изключение, а закономерно във всяко тримесечие и за годината като цяло, което визира неправилно планиране на бюджетните разходи за лекарствени продукти от страна на НЗОК, на умишлено заложен скрит дефицит при бюджетното планиране от страна на НЗОК, който е предвидено да бъде прехвърлен към фармацевтичната индустрия посредством

Механизма.

Според решението, при прилагане на Механизма се стига до пълното изземане на прихода от продажба на съответните количества лекарствени продукти, формирали ръст, възлагане на задължение за безплатна доставка и дори налагане на отрицателна цена. В резултат на прилагането на Механизма може да се стигне до ситуации, в които ПРУ/УП заплащат в бюджета на НЗОК суми, които надвишават приходите, реализирани от продажбата на иновативни лекарствени продукти.

Според съда, в съчетание със задължението фармацевтичните компании да доставят достатъчни количества за задоволяване на здравните потребности на населението, Механизмът влиза в противоречие с нормите на Конституцията на Република България,

уреждащи закрилата на правото на собственост, свободната стопанска инициатива, еднаквото третиране и на инвестициите. Решението отчита, че това от своя страна би довело до оттегляне на лекарствени продукти от българския пазар, съответно от лишаване на здравноосигурените лица от достъп до определени лекарствени продукти.

От Асоциацията заявиха, че действащият към момента Механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за лекарства за 2024г., носи същите пороци като отменения Механизъм за 2021г. – умишлено заложен скрит дефицит при планирането на бюджета за лекарствени продукти за 2024г., който не отговаря на реалните потребности на пациентите от лекарствено лечение и който е предвидено да бъде прехвърлен на фармацевтичната индустрия. Очаква се през 2024г. приходи за близо 500 млн. лв. да бъдат иззети от доставчиците на лекарствени продукти по реда на Механизма.

Според Асоциацията, това създава риск за системата на лекарствено снабдяване и за пациентите. Решението на Върховния административен съд няма пряко действие спрямо Механизъм 2024г, но налага преосмисляне на начина, по който се прогнозират

потребностите на пациентите от лекарствено лечение, планира се бюджета на НЗОК за лекарствени продукти и се договарят отстъпките за лекарствени продукти между НЗОК и фармацевтичните компании. Основният приоритет на съвместната работа между фармацевтичната индустрия и институциите следва да остане в ускоряване достъпа на

иновацията до българските пациенти и изграждането на устойчив модел за финансиране на системата на здравеопазване в страната ни.

От Асоциацията напомнят, че решението дали компаниите ще съдят НЗОК за възстановяване на недължими суми, заплатени по отменения Механизъм за 2021г., е строго индивидуално. Някои фармацевтични компании вече декларираха, че няма да имат претенции за възстановяване на суми от НЗОК, а настояват за по-справедливо, прозрачно и предвидимо договаряне на отстъпки между фармацевтичната индустрия и НЗОК.

 

 

Дарина и Денис от Мадан напуснаха “Един за друг”

 

Младото семейство се сбогува с Вилата на Любовта

 

 

Душата на компанията във Вилата на Любовта - Дарина и Денис от Мадан, напуснаха “Един за друг” и се сбогуваха с най-романтичното любовно риалити в ефира. Те имаха нужда от задължителна победа в изпитанието за двойки, но една грешна стъпка ги лиши от спасението, пращайки ги на елиминация срещу семейството на Йоана и Румен. Позитивният вот беше решен от юристите Йордан и Елизабет, които завършиха втори във временното класиране тази седмица.

Предизвикателството за двойки изискваше бързина, точност и отлична комуникация между партньорите. Дамите бяха въоръжени с дрелка в ръка, а кавалерите влязоха в ролята на навигатори. Задачата пред жените беше да спукат осем балона в специфична последователност с помощта на напътствията на техните партньори. Всяка грешна стъпка обаче носеше на прегрешилите две допълнителни минути към тяхното финално време.

Най-сполучливо с изпитанието се справиха органите на реда в любовното имение Маргарита и Кристиян, които получиха и възможност да извадят 1000 лева от крайния седмичен бюджет на двойка по техен избор. Нуждаещите се от задължителна победа Денис и Дарина от Мадан завършиха с най-добър финален резултат в предизвикателството, но допуснаха една грешка, която ги изпрати на телевизора заедно с противоречивите Йоана и Румен, които завършиха последни. Вотът за спасението беше изравнен преди решаващ глас да дадат младите юристи Елизабет и Йордан, чието решение изпрати Денис и Дарина по пътя към дома.

Отпадналите Дарина и Денис са гости в подкаста “Един без друг”. Там те разказват за живота си в Мадан, как са се запознали и как се разгаря любовта им по време на пандемията. Как Денис прави така, че да му леко на душата? И какво е да си учител в малък и голям град според Дарина? Гледайте епизода в NOVA PLAY, Vbox7 и YouTube.

“Един за друг” продължава и следващата седмица в петък, събота и неделя от 20:00 ч. по NOVA.

До 30% намаление на книги в Ozone.bg в играта „Петък с Yettel”

Потребителите на мобилното приложение на Yettel могат да спечелят и редица отстъпки за избрани продукти на Xiaomi и Samsung

 

 

През април играта „Петък с Yettel“ предлага шанс за до 30% отстъпка от книги на Ozone.bg и редица други намаления от партньорите на оператора – почивки, дрехи, обувки, очила и още много продукти и услуги. Потребителите ще открият виртуална скреч карта в мобилното приложение на Yettel, която ще им даде шанс да спечелят отстъпки и за избрани продукти на Xiaomi и Samsung.

Клиентите на Yettel мога проверят късмета си в рамките на петъчния ден и да спечелят по една награда. Те могат да подарят спечелената отстъпка на техен близък, без значение дали той е абонат на оператора или не.

Кампанията „Петък с Yettel“ включва широк избор от оферти на партньори на телекома. Любителите на книгите могат да спечелят 30% намаление за книги от издателства „Артлайн“, „Архонт-О“ и „Oз books“ от Ozone.bg и 20% отстъпка от всички електронни книги на онлайн магазина.

Потребителите могат да получат и 20% намаление във физическите магазини на оптики Vision Express, 15% за всички дрехи, обувки и аксесоари във Fashion Days и 10% за всички дрехи и обувки, които не са в промоция, на Intersport. Друга опция в мобилното приложение на Yettel е 15% отстъпка от Biotrade на всички пълноразмерни продукти и пакети от сериите: Anti-age, Pure Skin, Acne Out, Sebomax, Keratolin и Maxi .

Феновете на пътуванията пък могат да изпробват късмета си за 10% намаление в три обекта на FPI – СПА ризорт „Св. Иван Рилски“ в Банско, ваканционно селище „Санта Марина“ и хотел „Вива Маре Бийч“ в Созопол. Останалите награди са 12% отстъпка за Top Rent a Car и 4% кешбек при резервации през Booking.com.

През април Yettel дава шанс на потребителите да вземат и до 25% намаление за смартфона Xiaomi Redmi 12 5G 128GB, който комбинира изчистен дизайн с 50MP основна камера и батерия с капацитет 5000 mAh.

25% е и отстъпката за смарт часовника Xiaomi Watch 2 Pro, който се предлага в два варианта - сив корпус с кафява кожена каишка и черен корпус с черна силиконова каишка. Потребителите на приложението могат да получат 10% намаление за смарт часовника Samsung Watch6 40mm. По-компактният му размер го прави подходящ за дамите, а функциите му включват проследяване на тренировки, включително и с GPS, следене на здравни показатели и изготвяне на графика за телесния състав. И двата модела са LTE и клиентите могат да се възползват от единствената услуга в страната, която им позволява да ползват един номер на смартфон и смарт часовник – multiSIM.

Последната изненада в приложението на Yettel през април е фитнес гривната Xiaomi Smart Band 8, за която потребителите могат да спечелят 20% намаление. Тя позволява проследяването на над 150 спортни активности, а батерията ѝ издържа до 16 дни.