Пушенето на наргиле е вредно, колкото цигарите, предупреждават специалисти. Вредата от
него може да бъде не само върху белия дроб, но и върху сърдечно-съдовата система, щитовидната жлеза и изобщо върху целия човешки организъм, предаде БНТ.
Статистиката показва, че все повече деца и младежи се възползват активно от ароматния начин на пушене с мисълта, че не е толкова вредно, колкото цигарите. В някои от специализираните заведения за пушене на наргиле допускат деца под 16 години, въпреки забраните. А миналата година криминалисти съобщиха, че младежи масово смесват ароматния тютюн с марихуана.
На 14 януари тази година тийнейджъри, отишли да пушат наргиле в столицата, неволно запалиха заведението, след като изпуснаха лулата и въглена за наргилето.
Няма точни данни кога и къде се "ражда" екзотичното устройство. Според някои изследователи наргилето, известно още като водна лула, започва своя дълъг живот от Индия и от там бързо се разпространява в мюсюлманския свят. Съществуват обаче и южноамериканска, африканска, японска, азиатска и дори европейска версия за произхода на наргилето. В началото то се е използвало там, където е имало какво да се пуши - билки, треви, листа и корени, притежаващи лековити свойства или замайващ ефект.
------
Трейси Барнет от Университета във Флорида твърди, че еднократното пушене на наргиле
Много хора предпочитат да пушат наргиле, вярвайки, че то не вреди толкова на организма. Пушачите на цигари правят между осем и двадесет дърпания на цигара, докато пушачите на наргиле за час гълтат дим поне двеста пъти. Колкото и вкусно да е наргилето, то причинява освен рак на белия дроб и сърдечни заболявания, но и проблеми с дишането. Освен това може да причини сериозни усложнения на бременни жени. Според експерти пушенето на наргиле увеличава риска за здравето много повече от цигарите.
Факт е, че едно наргиле отделя в пъти по-малко катрани и твърди частици от кутия цигари. Причината за това е голямата ефективност на водната филтрация и като цяло по-малкото количество тютюн, което се зарежда в наргилето.
Пушачите на наргиле поемат четири до пет пъти повече въглероден оксид, отколкото с цигарите. Високите нива на въглеродния окис в кръвта могат да причинят мозъчни увреждания и изпадане в безсъзнание.
Освен това не бива да се забравя и за мундщука. Това е пластмасов накрайник (като малка фунийка), който се използва, ако наргилето се пуши от повече хора. Мундщукът се поставя на маркуча, като ви дойде редът да пушите, и го махате, като предавате маркуча нататък. Това се прави от хигиенна гледна точка, но доста често хората не сменят накрайника и по този начин застрашават здравето си с туберкулоза, херпес, грип и др.
Според СЗО обикновено пушенето на едно наргиле може да продължи между 20 и 80 минути, а човек може да вдиша толкова много дим през това време, колкото пушач, който е изпушил 100 или повече цигари.
Авторите на проучване, водени от д-р Рубен Блахман от университета Анауак, Мексико, цитират изследване, при което е установено, че нивата на никотин в урината на човек, пушещ наргиле всеки ден, са еквивалентни на тези, които един пушач има, ако пуши по 10 цигари дневно.
В съществуващата научна литература наргилето се свързва със здравословни проблеми като хроничен бронхит, рак на белия дроб, рак на устната кухина, на простатата, сърдечни болести и усложнения при евентуална бременност – същите, които се срещат и при употребата на цигари, пише Ройтерс. Пушещите наргиле са изложени и на риск от хепатит C и херпес, тъй като в повечето случаи няколко човека използват една и съща приставка за пушене.
Хората явно не разбират колко опасно може да е пушенето на наргиле, казва Адриан Хайнц от университета в Станфорд.
"Обикновено пушенето на наргиле се смята за по-безобидно. Но щом споделим на хората някои факти за токсините по време на такъв тип пушене, обикновено хората се шокират“, споделя той.
Снимки: Teenproblem,Frognews
Няма коментари:
Публикуване на коментар