Translate

четвъртък, 8 септември 2016 г.

Тереза Маринова раздвижи деца и родители в София, Варна и Бургас



като част от програма „Здрави деца в България“
Над 3000 деца и родители се включиха в семейните спортни игри и състезания,
организирани лично от нея в рамките на инициативата Живей Активно!.
В трите неделни активни дни през юни, юли и август, семействата прекараха няколко часа на открито, посветени на движението и балансираното хранене. Те се включиха в специално организираните семейни щафети, взеха участие в нашумялата напоследък Heal Fit гимнастика организирана от ASEM и се наслаждаваха на изпълненията на малките художествени гимнастички от клуб „Чар“ във Варна и СКХГ Черноморец в Бургас.
По време на всяко едно от събитията Маринова не пропусна да призове родителите да прекарват повече време на открито с децата си и да ги включват в процеса на приготвяне на храната у дома. Според проучване на Нестле публикувано в списание „Апетит“, децата които помагат в приготвянето на ястията, консумират значително по-голямо количество плодове и зеленчуци, отколкото тези, които не участват в готвенето. Изследването показва, че се увеличава най вече количеството салата, което децата консумират, може би защото по-лесно могат да избират нейните съставки.
„Именно за това е важно цялото семейство да възприеме принципите на балансираното хранене у дома. Важно е родителите да осигуряват по-голямо разнообразие от полезни хранителни продукти на децата си и да ги мотивират да спортуват и да се движат всеки ден“, коментира Маринова.
Програмата „Здрави деца“ е част от ангажимента на Нестле за подобряване на хранителните навици в цял свят чрез по-голяма информираност, придобиване на знания и разбиране за здравословното хранене, насърчаване на физическата активност, както и цялостното въздействие на тези фактори върху начина на живот. Програмата се осъществява в 80 страни, с подкрепата на над 300 партньори. В България програмата се фокусира върху образованието на децата за балансирано хранене и активен начин на живот в училище и се финансира от Нестле България. „Здрави деца в България“ и се осъществява с подкрепата на редица институции и неправителствени организации.
--------
Здрави деца в България“ е образователна програма, която има за цел да насърчи балансираното хранене и активния начин на живот в училище. Програмата е
финансирана от Нестле България и до момента в нея са взели участие 20 столични училища и над 10 000 семейства. Програма „Здрави деца в България“ стартира през 2012 г. в 10 столични училища и само през първата година привлича над 3500 семейства с деца от 7 до 13 години в два района в София – Триадица и Студентски. Програмата се осъществява с подкрепата на Министерство на образованието и науката, Министерство на младежта и спорта, Министерство на здравеопазването, Столична община, Българската асоциация за изследване на затлъстяването и на съпътстващите го заболявания (БАСОРД), Българска федерация по гимнастика и Евро-Ток България.
През 2013 г. като добра практика в сферата на образователните програми за балансирано хранене и физическа активност в Европа, Здрави деца в България става част от Европейския проект EPHE (EPODE For The Promotion Of Health Inequalities), финансиран от Европейската комисия и провеждащ се в 7 държави в Европа: Белгия, България, Франция, Гърция, Холандия, Португалия и Румъния. През 2014 г. през 2014 г. „Здрави деца в България“ вече обхваща 20 училища.
Програмата включва провеждането на забавни и атрактивни уроци за балансирано хранене, организирането на игри и състезания в и извън училище, като по този начин децата се ангажират и провокира техният интерес към балансираното хранене и спорта. Уроците са допълнени от часове по здравословно готвене, в които заедно с децата се приготвя балансирано училищно меню. Уроците, игрите и събитията са насочени както към учениците, така и към техните родители и учители. Програмата обхваща 4 модула, които се фокусират върху основите на балансираното хранене, ролята на плодовете и зеленчуците в ежедневния хранителен режим, ролята на ежедневната физическа активност, консумацията на вода и правилото количество сън, нужно за здравословното развитие на децата.
През 2016 г. е въведен и нов, пети модул, посветен на връзката между децата и техните домашни любимци, който се осъществява със съдействието на Purina и фондация „Очи на 4 лапи“ и който набляга на положителното влияние на връзката, която се създава между стопанина и домашния любимец в ежедневието. В рамките на модула, децата се запознават с отговорностите, които трябва да поемат ако вземат решение да имат собствено куче, както и с ежедневните грижи, които трябва да полагат за него. През учебната 2016-2017 г. организаторите планират въвеждането и на 6-ти модул в рамките на програмата, посветен важността от хигиената на децата в училище и у дома.



Няма коментари:

Публикуване на коментар