Translate

вторник, 3 август 2021 г.

Център за съвременно изкуство и библиотека Бургас представя: SO CLOSE AND SO FAR AWAY/ТОЛКОВА БЛИЗО И ТОЛКОВА ДАЛЕЧ

Габриела фон Хабсбург, Браян Дейли, Ив Тошайн, Калин Серапионов, Людмил Георгиев, Тим Парчиков

Куратор: Стефан Стоянов

 

 


Габриела фон Хабсбург
След дългия период на социална изолация, отразил се както на общуването помежду ни, така и на
възприетия „нормален“ начин на живеене, изложбата SO CLOSE AND SO FAR/ТОЛКОВА БЛИЗО И ТОЛКОВА ДАЛЕЧ е изложба за комуникацията и новите възможности за света.  В нея ще участват 6-ма художници, представени от
международния арт дилър и куратор Стефан Стоянов, които живеят и работят в различни точки на света и никога до момента не са участвали в съвместно събитие. Едновременно близо и далеч един от друг, като интереси и начин на изразяване, техните произведения ще бъдат представени в Центъра за съвременно изкуство и библиотека Бургас, създавайки отделни фрагменти от самостоятелни пространства в общата изложба.

Експозицията може да бъде видяна в най-новото арт пространство на Бургас - Център за съвременно изкуство и библиотека от 6 август до 30 август 2021 г., а вернисажът ще се състои на 6 август /петък/ от 19:00 до 21:00 часа.

Браян Дейли

Известната със своите монументални творби из много градове по света Габриела фон Хабсбург е внучка на Карл I, последния император на Австрия и в Бургас ще покаже серия от скулптури с абстрактни форми, които оформят обеми, линии и обекти, създаващи хармония и ритъм в цялостен визуален ансамбъл /https://habsburg.de/skulpturen//. Ив Тошайн ще представи своя поетична неонова творба, която съчетава в себе си едновременно агресията и аналитичността /https://toshain.com/.Абстрактните, светещи обекти, части от рекламни елементи на фона на нощта и далечно лунно затъмнение във видеото на Калин Серапионов създават представата за общо пространство между културното и природното. Един свят, който е едновременно тук и отвъд, близък и далечен, който всеки един зрител може сам да си представи и въобрази, заслушан в психоделичния ритъм на произведението /https://www.serapionov.info/.

Дали „всичко хубаво е извън творбата“ или пък извън рамките, в които сме свикнали да възприемаме света е въпрос, който графикът Людмил Георгиев задава. Неговите графики са като фрагмент от безкрайността, а границите на творбата остават отворени чрез  продължаващите мислено в пространството линии /https://grafikart.bg/artists-type/luidilgeorgiev//.

Идеята за границата на разбиране и безкрайността, в случая безкрайното възможно съдържание, се въплъщава и в „отворените“ „Думи“ на Браян Дейли – DEMOCRACY/FREEDOM - композиции от думи, представени като „образ“ на самите понятия за „демокрация“ и „свобода“ с цялата им противоречивост, многоизмерност, исторически възходи и провали /http://www.briandaileyart.com/. Поглед сякаш от края на света представлява и видео творбата „Снежни човеци“ на Тим Парчиков, който изследва мита за „мистериозната руска душа“ и същевременно продължава изразния език на радикалното руско изкуство, показвайки творба свързана с резки визуални и емоционални контрасти – между снега и огъня, между спокойствието и агресията и т.н. За автора е важен въпроса, дали днес в изобилието на „горещи новини“ самото общество не се превръща в пасивен наблюдател, изпаднал в дълбока летаргия? /https://www.timparchikov.com/

Между природното и културното, действието и статиката, нощта и деня, крайното и безкрайното,

Ив Тошайн
демокрацията и свободата, изложбата SO CLOSE AND SO FAR/ТОЛКОВА БЛИЗО И ТОЛКОВА ДАЛЕЧ говори всъщност за това, дали и как се променят базисните устои на света, в който живеем и как можем да намерим изход или алтернатива, след прекъсването от пандемията, положила не само реална, но и „метафизична“ граница в живота на хората.

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар