Translate

петък, 8 септември 2017 г.

София има реален шанс за домакинство на Европейската агенция по лекарствата



Зам.-министрите на здравеопазването д-р Мирослав Ненков и маг.-фарм. Лидия Нейчева популяризираха специално подготвените уебсайт, видеоклип и брошура, представящи предимствата на българската кандидатура за седалище на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).
Агенцията, която сега е позиционирана в Лондон, е стратегическа структура, регулираща лекарствения пазар на територията на ЕС, а към възможността за релокирането ѝ в страната ни е подходено абсолютно сериозно от страна на България, заяви д-р Ненков.
Кандидатурата ни е базирана на официални данни, постъпили в МЗ от компетентните институции – по отношение на утвърдените от Европейския съвет изисквания за наличие на инфраструктура, достъп до транспорт, училищна мрежа, пазар на труда и т.н. Допълнително предимство осигурява наличието на официална интернет страница и видеоклип, които да представят София. Подготовката на тези компоненти е продължила близо месец, стана ясно на събитието в здравно министерство.
До 30 септември 2017 г. ще бъдат разгледани всички кандидатури и съответствието им с критериите. След това, през октомври постоянните представители на страните-членки в Брюксел ще направят устни презентации на кандидатурите си за домакинство на ЕМА. Окончателното решение ще се гласува през месец ноември, на заседание на Съвет „Общи въпроси“, обобщи процедурата зам.-министър Нейчева.
Тя изрази надежда, че държавата ни има реален шанс да получи подкрепата на неучастващите в надпреварата държави. Шансът ни се увеличава и по причина, че на територията на България няма нито една европейска агенция. Сигурни сме, че има добра мобилизция и от страна на външно министерство, защото трябва да бъде лобирано основно по дипломатически път, заяви тя.
МЗ планира посещения в некандидатстващите за седалище на ЕМА държави, като ангажимент да бъде начело на делегациите от българска страна пое лично заместник-министър Ненков.

Няма коментари:

Публикуване на коментар