Translate

вторник, 16 март 2010 г.

пуканки, пуканки-неразпукани пуканки-циганчета!

И както казва проф. Юлиян Вучков – гледам и не вярвам на ушите си. Защо ли? Защото само ден след като правителството реши, и официално обяви на 09. 03. т. г., да увеличи с 2% здравната вноска от 01. 04. т. г., само ден след като вицепремиера на страната и финансов министър Симеон Дянков ни убеждаваше загрижено и убедено, че за да не тръгнем по пътя на Гърция, към финансов дефицит, това е единственото възможно макар и трудно решение „продиктувано от хроничния недостиг на финансиране в системата в предишни години и липсата на достатъчно пари, защото не си струва да си играем със здравето, с чувствата на хората, като чакаме да дойдат по-добрите приходи в края на годината...”
И само ден, след нажежената от дебати медийна атмосфера, Дянков предложи на 11.03. 10 г. изненадващо нова алтернатива - всички държавни служители да поемат сами разходите си за здравно осигуряване, които до сега бяха за сметка на републиканския бюджет на страната. Предстои този вариант парламентът да обсъди тази седмица.
По думите на Дянков, ако той се приложи за сметка на първия вариант, очакваните допълнителни финансови постъпления пак ще са все около 300 млн. лв..
Прави впечатление, че финансовия министър е напълно глух и сляп за предупрежденията, които идваха от депутати, синдикати и работодатели, че е много рисково да се вдигат здравните вноски в условия на криза, че това е прокризисна мярка и груба грешка, която няма да донесе повече приходи за здравеопазване, а само ще принуди повече хора да минат в сивия сектор и т. н..
Впрочем и втората му „революционна идея”, за която отдавна Българска стопанска камара (БСК) настоява, а именно здравните вноските за чиновниците да се формират както за всички останали работещи българи в страната, пак не е радушно прегърната. Депутатите от КБ настояват, вместо да се стоварва кризата на гърба на хората, да се отблокират 450 млн. лв. от резерва на НЗОК, за да се запушат пробойните на здравеопазването ни. От БСП дори твърдят, че нямаме нужда от бедствия като в Чили и Хаити, защото министър Дянков ни е предостатъчен...
ДПС също определя като неподходяща идеята за прехвърляне на осигурителната тежест върху чиновниците, защото така заплатите им ще бъдат редуцирани и настояват за актуализиране на бюджета на НЗОК, който е планиран с излишък от 800 млн. лв.
И докато се питам какво ли друго може да „роди” министър Дянков, след някои и друг ден, вместо все пак да вземе и да реализира поне едно от обещанията си, а именно – „при вдигането на акциза на цигарите тези няколко милиарда лева ще отидат за здраве” И докато умувам над битието наше българско – предстоящи поскъпвания, лекарски стачки, изтичане на медицински специалисти зад граница, капана на двойните осигуровки за ОПЛ, невнасянето, през последните три месеца, на парите за осигуровки на чиновниците, предстоящи приватизации и т. т. и т. н. ме попарва като с вряла вода поредното гениално хрумване този път на управителят на НОИ Христина Митрева - ако един пенсионер работи, заплатата и пенсията му да бъдат облагани с данък...
Да го направят, но ако парите ни са като в другите - белите държави.
Днес 15.03. нова сензация - Здравната вноска няма да се увеличава! Двата процента за здраве няма да се случат. Това е голямата новина, съобщи председателят на парламентарната здравна комисия д-р Лъчезар Иванов.
-Ние ще затегнем изключително режима за изтичането на средства в сферата на здравеопазването във всичките му области, като започнем доболнична, болнична, лекарствена политика и всички сфери, закани се той.
Съществува по-добър източник на финансиране на евентуално увеличаване на парите в здравеопазването – осигуровките на държавните служители, всички в България да си плащат осигуровките, допълни Дянков.
Властимащите е време да престанат с експериментите си с отделни прослойки на обществото ни т. е. със самите нас.
Стига с това хаотичното лутане на кабинета, с този негов рачешки ход във всяка една област и действие, с казано нещо, а после отречено, с работа на принципа проба-грешка.
Стига вече с опитите върху нас, стига с ежедневното тестване на нервите, здравето и търпението ни с невероятните, разнопосочни гениални идеи на управляващите. Стига!!! В анализа на Агенция Ройтерс се казва, че популистките действия на кабинета ще означават по-голямо мъчение и по-бавно възстановяване, защото седем месеца след като пое властта с обещания за радикална промяна, българското дясноцентристко правителство (ГЕРБ) замрази важни икономически реформи, рискувайки да предизвика продължителна стагнация в най-бедната страна члена на ЕС...
Мисля, че думите са излишни, защото докато дойде европейското бъдеще, държавата ни може би ще остане без народ...

Няма коментари:

Публикуване на коментар