Translate

неделя, 3 юни 2018 г.

Проф. Тодор Кантарджиев: Здравната ни система съвсем скоро няма да може да реагира в случай на биотерористична атака


Проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и национален консултант по микробиология, на 17-ата национална среща организирана от фондация „МОСТ“, сподели:
- Преди 25 години, когато станах национален консултант, 28 лаборатории на РЗИ можеха да реагират при биотерористичен акт, държавата имаше 8 вирусологични лаборатории, които имаха същия потенциал. В днешния глобален свят е перманентна заплахата от внос на опасни за живота инфекции, съществува риск от биотероризъм с ужасяващо тежки последици. Сега разчитаме само на две лаборатории, в нашия Национален център, които могат да работят с причинители на опасни инфекции – антракс, бруцелоза, туларемия, чума, ебола, едра шарка и др., за да се реагира при всяка възникнала ситуация, включително и биотероризъм. Други лаборатории в страната няма. НЦЗПБ от 8 години участва в две последователни програми на ЕС за индикация на бактериологично оръжие за защита на населението при терористичен акт. Когато м.г. тази програма приключи, трябваше МЗ да номинира Центъра по заразни болести да продължи работата по програмата, но поради целенасочено нехайство това не стана. Нашето здравеопазване го защитават най-малко 25 чиновници в европейските институции, ама... забравили да ни включат. В програмата ще бъдат включени дори Черна гора, Херцеговина, но България–не, поради целенасочено нехайство. Имам чувството, че съзнателно ни се пречи…Но, в случай на биотерристична атака, реакцията ни срещу биологично оръжие може и да е невъзможна… Здравната ни система може и да не реагира…
МЗ има три ангажимента–профилактика на болестите, организация на лечението и реакция при кризи и масова опасност за населението, но акцентът е върху лечението, което е ангажимент на НЗОК, за профилактика на болестите няма почти никакъв ресурс, а за готовност за реакции при кризи въобще не се мисли.
При три университетски лаборатории само НЗПБ успя да разкрие случая на антракс във варненско село преди две години, при който почина стопанинът на заразената заклана крава, а ветеринарите иззеха опасното месо от 38 магазина по Черноморието. Ако един германец беше умрял от антракс, ви гарантирам, че нямаше да се радваме на немска реч и чужденец нямаше да стъпи най-малко 10 години тук в България…

Няма коментари:

Публикуване на коментар