Translate

сряда, 2 октомври 2019 г.

Информационна кампания с очен скринингза диабетна ретинопатия и макулна дегенерация в УМБАЛ „Александровска“


По повод 28 септември – Световен ден на ретината и 8 октомври – Международен ден на зрението, УМБАЛ „Александровска“ в партньорство със  Сдружение „Ретина България“ и Портал на пациента, организира информационна кампания с безплатен очен скрининг за откриване на диабетна ретинопатия и макулна дегенерация под надслов „ВИЖ ЗРЕНИЕТО – ДЕЙСТВАЙ СЕГА!“.
Прегледите ще се извършват в консултативния кабинет на Клиниката по очни болести /4 етаж/ в периода 7-11 октомври 2019г. от 13.30 до 17.00ч. Записване на тел.: 02/9230 295. Направления по НЗОК не се изискват. При желание от страна на пациентите, те ще бъдат допълнително информирани за офталмогенетичните заболявания, диагностичното им изясняване /генетични изследвания и консултация/, както и за налични терапии и терапиите в развитие /текущи клинични изпитвания/, в които биха могли да се включат.
Болестите на ретината са водещата причина за загуба на зрение в развития свят. Наследствените дегенерации на ретината са основната причина за прогресивна загуба на зрението в по-младата възрастова група и водят до практическа слепота при пациентите, когато те са на около 40-50-годишна възраст. От често срещаните болести на ретината, диабетната ретинопатия е водещата причина за загуба на зрение в трудоспособна възраст, а свързаната с възрастта дегенерация на макулата е водещата причина за загуба на зрение при лицата над 65г. Категорични данни за България липсват, но се предполага, че броят на засегнатите от наследствени болести на ретината лица у нас е 5 хил. души, а броят на засегнатите от диабетна очна болест и свързана с възрастта дегенерация на макулата е около 450 хил. души.
Някои форми на вродени дегенерации /Щаргард, Сорсби, Бест/, пигментен ретинит, синдром на Ушер и др. са сред най-сложните генетични състояния. До неотдавна за тях не съществуваше ефективно лечение. Прогресът на новите терапии, доближаващи пазара, се конфронтира с отсъствието на данни за пациентите, а липсата на данни се явява огромно препятствие както за напредъка на развитието на променящото живота лечение, така и за достъпа на пациента до него в момента, в който това лечение се появи.
Нарушеното зрение е съществено бреме за засегнатите лица и техните близки, но често остава невидимо и недокументирано състояние. Затова специалистите призовават зрението да се превърне в приоритет и необходимите действия да се предприемат сега!

Няма коментари:

Публикуване на коментар