Translate

понеделник, 28 октомври 2019 г.

Доц. Серкан Кескин гостува в София с най-новото в лечението на рака


Специалистът по медицинска онкология, ще консултира безплатно пациенти с онкологични заболявания в София на 2 ноември 2018 г. Доц. Серкан Кескин завършва през 2001 г. Медицинския факултет към Тракийския университет, а впоследствие специализира „Вътрешни болести“ и „Медицинска онкология“. Има 70 научни публикации в международни издания и е член на редица професионални сдружения в Европа, САЩ и Турция. В момента ръководи Отделението по медицинска онкология в болница „Мемориал Шишли“ в Истанбул, където се прилагат индивидуализирани иновативни терапии за лечение на рак.
Лечението на рака е една от областите в медицината, които бележат най-значимо развитие през последните години. Така например, ако през 70-те години на миналия век 5-годишната преживяемост при онкологично болни пациенти е била около 50%, в наши дни тя е 80%, посочва доц. Кескин. Персонализираното лечение, което се прилага според типа на заболяването и конкретния пациент, повишава успеваемостта и намалява страничните ефекти при справянето с болестта. С генетичното картографиране на рака се визуализира вътрешността на раковата клетка и се установява степента на увреждане. NGS /Next Generation Sequencing/ е методът, който се определя като ново поколение на секвениране и се осъществява чрез изследване на раковата тъкан или с обикновен кръвен тест. Изследването подпомага избора на подходяща терапия, която ще въздейства ефективно върху раковите клетки, с по-малко странични ефекти за конкретния пациент. При пациент с рак на гърдата например, с вземането на клетъчни или кръвни проби се осъществява генетичното изследване на болестта. Въз основа на изследването се определя лекарството, което ще се използва, както и планът за лечение. По този начин оздравяването на пациента ще се осигури чрез избиране на по-ефективното лечение и използването на лекарства с по-малко странични ефекти.
Днес лекарствените средства за лечение на рак могат да се разделят на три групи. Първата е химиотерапията, която унищожава раковите клетки. Но тъй като наред с раковите обикновено се засягат и здрави клетки, химиотерапията в много случаи е свързана със значителни странични ефекти.
Вторият метод са таргетните терапии или т.нар. „умни“ лекарства, които се прицелват само в раковите клетки. Техният механизъм на действие е свързан с блокиране на сигналите, които казват на раковите клетки да се делят и размножават.
Третият механизъм за овладяване на рака е имунотерапията. Тя активира клетките на имунната система за битка с раковите клетки и по този начин лекува болестта. Имунотерапиите вече се прилагат при много видове рак и научните изследвания за прилагането им продължават.
Пациенти с онкологични заболявания от България, които желаят да се възползват от възможността за безплатни консултации с доц. Кескин в София на 2 ноември, трябва да се запишат предварително на тел. 0879 977 401 или 0879 977 402, както и да предоставят на място медицинските документи, с които разполагат до момента.

Няма коментари:

Публикуване на коментар