Translate

вторник, 26 март 2019 г.

245 медиатори в 131 общини ще помагат на държавата да подобри здравеопазването и контрола над инфекциозните заболявания в ромските общности


На 25.03.2019 г., в УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ”, официално бе открита новата учебна година за здравните медиатори от цялата страна.
Проф. Ивайло Търнев, председател на фондация „Здравни проблеми на малцинствата“, даде старт на събитието, а приветствия към новоизбраните медиатори отправиха зам.-деканът по учебната дейност на Факултета по обществено здраве към МУ-София проф. Магдалена Александрова, д-р Тонка Върлева, директор на дирекция „Промоция и профилактика на болестите и зависимостите" към Министерство на здравеопазването, секретарят на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси (НССЕИВ) към Министерския съвет Росица Иванова, д-р Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ в България, доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминацията, Камелия Димитрова, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора, председателят на НМЗМ – Антоанета Ефтимова, представители на НЦОЗА, Факултета по обществено здраве към МУ-София, ГлаксоСмитКлайн.
У нас мрежата на здравните медиатори продължава да се увеличава. През тази година още 29 човека ще бъдат обучени от преподаватели от Факултета по обществено здраве към Медицински университет-София, екипите на Националната мрежа на здравните медиатори (НМЗМ) и Българската асоциация по семейно планиране (БАСП), медицински специалисти, УНИЦЕФ, Националната комисия за борба с трафика на хора.
Новите попълнения сред здравните медиатори са избрани чрез конкурс, проведен в съответната община. Основни критерии за избора им са да имат завършено средно образование, да принадлежат към общността, в която ще работят, да познават добре проблемите на общността и да са съпричастни към тях, да владеят езика/езиците на общността, тъй като здравно-медиаторската програма е част от интеграционната политика на страната ни. Новите общини, в които от 2019 г. ще работят здравни медиатори, са  Банско, Бойчиновци, Брусарци, Бяла, Гулянци, Ивайловград, Крумовград, Полски Тръмбеш, Садово, Свищов, Силистра, Стамболово, Ценово, Червен бряг и с това броят им нараства до 131.
Обучението се организира за седма поредна година от Националната мрежа на здравните медиатори, в партньорство с Факултета по обществено здраве към МУ-София.
През 2019 г. с бюджет, осигурен от държавата, в България ще работят общо 245 здравни медиатори.
В рамките на обучителната програма те ще имат възможността да се запознаят с нормативната база и системата на здравни услуги в страната, правата и задълженията на пациентите, както и да получат информация относно основни заболявания (превенция, профилактика и  лечение). Фокус в обучението е поставен още върху ваксинопредотвратимите заболявания, ранното детско развитие, превенцията и противодействието на трафика на хора, майчиното и детско здраве, семейното планиране, работата на терен.
След преминаване на обучението, здравните медиатори ще работят по различни здравни програми и проекти за ограничаване и профилактика на инфекциозните и полово предаваните болести, намаляване нивата на  детската смъртност, с основен фокус – уязвимите групи от ромски произход. Те ще подпомагат работата на РЗИ, ОПЛ и общините в провежданите от тях кампании в сферата на здравеопазването. В контекста на увеличаващите се случаи на морбили в Европа и регистрираните случаи на заболели и у нас през изминалите месеци,
екипата работа между здравните медиатори и всички здравни институции по превенция на ваксинопредотвратими заболявания ще бъде ключова. Новообучените здравни медиатори ще работят и по експертния проект „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика“, който стартира в България през 2010 г. и се разшири в пет европейски държави – България, Румъния, Словакия, Унгария и Сърбия.

Няма коментари:

Публикуване на коментар