Translate

понеделник, 11 февруари 2019 г.

У нас от 10 години функционира център по хирургия на епилепсията


250 пациенти са оперирани, при над 70% от тях е постигнат пълен контрол над епилептичните пристъпи

Eдинственият в България специализиран център по хирургия на епилепсията функционира от 2008 г. в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”-София.
В него се извършва диагностика и хирургично лечение на неповлияващи се от медикаменти (рефрактерни) епилепсии. Диагностиката на пациентите се прави от епилептолога доц. Петя Димова, председател на Българското дружество против епилепсията (ДПЕ) и член на Световната лига за борба с епилепсията. Хирургичното лечение се провежда от неврохирурга доц. Красимир Минкин.
За периода 2008/2018 г. са оперирани 250 пациенти. При над 70% от тях е постигнат пълен контрол над епилептичните пристъпи. Тази успеваемост е съизмерима с резултатите на водещите европейски центрове по епилептична хирургия.
Благодарение на усилията на двамата специалисти центърът работи по световни стандарти и получава международно признание - член е на създадената в ЕС мрежа на европейските референтни центрове по епилептична хирургия и на групата EpiCARE, призната от ЕС като Европейска референтна мрежа за редки и сложни епилепсии.
От 2013 г. центърът сътрудничи много активно с невролози и неврохирурзи от Ереван за развитието на епилептичната хирургия в Армения. В резултат на общите усилия първоначално в София, а от 2016 г. и в Ереван успешно са оперирани над 20 пациенти, предимно деца с ранни и тежки епилепсии. Като оценка и признателност за усилията на българските лекари за развитието на модерна медицина в Армения през ноември 2018 г. те са наградени с почетни златни медали на арменския парламент от неговия председател г-н проф. Ара Баблоян.
През 2018 г. доц. Димова и доц. Минкин са удостоени и с наградата за международно признание от ежегодните Национални Медицински Награди.
По данни на стистиката у нас около 50 000 души са с епилепсия, като при 30% от тях заболяването не се повлиява от медикаментозно лечение. Лекарствената резистентност се смята за доказана, когато два подходящи и правилно приложени медикамента не са довели до задоволителен контрол на епилептичните пристъпи, което се случва при около 10 000 пациенти. Точно при тях трябва да се направи преценка дали хирургична интервенция би направила тяхното заболяване по-леко или дори да доведе до спиране на епилептичните пристъпи.
Най-засегнати от заболяването са децата, тъй като над 60% от епилепсиите започват в детска или в юношеска възраст. А честите пристъпи водят до нарушения в развитието, влошават качеството им на живот и на техните семейства. При много пациенти единствено хирургичното лечение може да спре епилепсията. Но за да е успешно, трябва да се установи възможно най-точно мястото и размера на епилептогенното огнище в мозъка и хирургичната намеса да е своевременна.
За съжаление невролозите в България не насочват навреме към хирургия пациенти с доказана медикаментозна резистентност. Оказва се, че болните и техните близки научават за
тази възможност за лечение най-често от медиите и от пациентската организация на родители на деца с епилепсия – АРДЕ.
Веска Събева, председател на АРДЕ оповести, че епилепсията вече е призната от СЗО като социалнозначимо заболяване. Въпреки това информацията за епилепсията в обществото не е достатъчна.
В Центъра за функционална и епилептична хирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски ежедневно се проследяват деца и възрастни с резистентни епилепсии, като се провежда продължително видео-ЕЕГ мониториране в рамките на минимум 3 дни.
Отскоро е въведен нов метод за анализ на образи от ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), благодарение на който могат да бъдат открити много малки зони в мозъка, които не са видими при обичайна оценка на изследването. Предстои въвеждането на метод за провеждане на ЕЕГ по време на изследване с ЯМР. Отчитат се промените, които настъпват във функционалния ЯМР извън и дори по време на епилептичен пристъп. Така може да се определи максимално точно областта в мозъка, която предизвиква епилептичните пристъпи и след това да бъде хирургично отстранена.

Няма коментари:

Публикуване на коментар