Translate

петък, 20 април 2018 г.

72% от самотните майки в България са на прага на бедността


Майки, които отглеждат децата си сами, в риск от бедност и преживели насилие, ще получат нова професия и по-сигурно бъдеще за тях и за децата им, благодарение на новата програма на Български фонд за жените - „Шанс за невидимите супер-майки“. Първият етап на инициативата включва обучение на пет самотни майки и се осъществява с финансовата подкрепа на Сосиете Женерал Експресбанк и в партньорство с два от кризисните центрове за жертви на насилие в страната - на фондация „П.У.Л.С.“ в Перник и на фондация „Асоциация Анимус“ в София.
Жените, които ще получат шанс за гъвкаво работно време и професия, която харесват, са на възраст между 17 и 44 години, а техните деца – между 6 месеца и 4 години. Освен че ще бъдат покрити разходите на избран от тях курс за придобиване или повишаване на професионалната квалификация, те ще получат и кариерна консултация, психологическа подкрепа, грижа за техните деца, в периода на провеждане на курса, и помощ при намирането на работа.
-Сам по себе си изразът „самотна майка” е предубеждение, в което самостоятелността се бърка със самотата. Да отглеждаш детето си самостоятелно не е провал, да поемеш такава отговорност сама е проява на смелост и силен дух, защото грижата и възпитанието на едно дете е изключителна отговорност. Затова за нас „самотните майки” са „супер-майки“ и вместо да бъдат съжалявани е важно те да бъдат подкрепяни всячески, за да живеят достойно и да се грижат пълноценно за децата си, категорични са от Български фонд за жените (БФЖ).
От БФЖ настояват, че тези жени имат нужда не от социални подаяния и еднократна помощ, а от устойчива подкрепа за тяхното бъдеще.
Инициативата обръща внимание върху самотното родителство като социален проблем, който в последните години придобива все по-големи мащаби и засяга все повече жени в България и в Европа, защото над 90% от самотните родители всъщност са жени. И докато в ЕС под половината са застрашени от бедност или социално изключване, данните за страната ни сочат, че 72% от 360 000 самотни майки в България са на прага на бедността, а близо 80% от тях са принудени да се грижат за децата си напълно сами. Те са единствен източник на доходи в семейството, а отсъствието на заетост, недостатъчните финансови приходи от труд и издръжки, високата степен на риск от безработица и практикуването на нископлатени трудови дейности са сериозна предпоставка за попадането на техните деца в състояние на детска бедност.
От БФЖ приканва и други компании и граждани да се включат в кампанията за набиране на средства и да дадат шанс на още жени, които отглеждат децата си сами, да си намерят подходяща работа с достойно заплащане. Стойността на курсовете варира между 290 и 850 лв., в зависимост от избраната професия и степен на квалификация, а част от нужните допълнителни разходи включват такива за материали, за изкарване на медицинско, за транспорт, за почасова грижа за децата и за психологическа и мотивационна подкрепа, особено нужна на жените, преживели насилие.

Няма коментари:

Публикуване на коментар