Translate

четвъртък, 23 юли 2015 г.

"Fat grаfting" методът в следващите 10 години ще се наложи като основен в реконструктивната операция на гърдата,

В името на пациента - лекарите, от различни специалности, единни

В Първа АГ болница “Св. София” бе извършена реконструкцията на гърда със собствена мастна тъкан


а имплантите ще останат в миналото. Той ще стане рутинна процедура, защото е по-добър, а и по-евтин от класическите, прогнозира проф.Марита Айзенман-Клайн,
главен секретар на Международна конфедерация по пластична, реконструктивна и естетична хирургия и председател на Международна здравна асоциация на Бавария. Тя е топ 5 в света, сред пластичните хирурзи и успешно прилага този метод вече 9 години.
Проф.Айзенман-Клайн бе у нас за втори път по покана на Клъстъра за медицински туризъм – България. Нейната амбициозна цел е да стартира в България първия център в света за регенеративна медицина. Ето защо тя предоставя безвъзмездно ноу-хауто си на българските лекари. Само преди месеци тя проведе три демонстративни операции в болница “Токуда” и оперативен курс на IPRAS за пластични хирурзи, гинеколози и онколози.
Под нейно ръководство сега на три пациентки след мастектомия бе извършена етапна реконструкция на млечна жлеза, без импланти по метода “Fat grafting" - автоложен трансфер на мастна тъкан в Първа АГ болница “Св. София”.
Според нея при досегашните методи за реконструкцията на гърда с гръдни импланти или експандери са налице дефекти и те далеч не са безопасни за пациентките. Докато “Fat grafting" методът е щадящ, безопасен, не крие риск от отхвърляне и практически не съществува риск от огромна кръвозагуба, тъй като не се налага да се правят големи разрези. Методът може без проблем да се съчетае с лъчелечение, докато имплантите пречат за този вид терапия. А дори най-слабите жени имат излишни мазнини (достатъчно депа от мастна тъкан), които успешно могат да се ползват при тази интервенция. Освен това дори пациентките сами може да избират от коя част на тялото им да бъдат взети те дали от бедрата или от корема им примерно. Мастните клетки се изсмукват, обработват и се реинжектират на мястото на отрязаната гърда. Мастна тъкан има висок потенциал на регенерация т.е. не се наблюдава свиване, набръчкване на кожата, обезцветяване, загубата на чувствителност, а гърдата остава топла,
обясни проф.Айзенман-Клайн. По думите и предварително не може да се прецени колко сесии (процедури/етапи) ще са нужни и колко дълго би продължила цялостната реконструкция. Всичко зависи от качеството на мастната тъкан, подчерта тя. Но между две сесии трябва да има интервал между три и шест месеца. След оперативната интервенция пациентките се възстановяват изключително бързо и още на другия ден или на втория се прибират у дома си. При пациентки преминали лъчелечение обаче се налага да се правят повече сесии, защото кожата им не е достатъчно еластична и е с по-лошо кръвоснабдяване, в резултат на което и голяма част от инжектираната мастна тъкан ще се резорбира. Тази реконструктивна интервенция обаче не е препоръчителна единствено за пациентки с повишен генетичен риск от развитие на рак, обясни още тя.
В Германия пациентките не заплащат тази операция, тъй като тя е покрита от тяхната здравна каса и частните фондове. У нас уви няма клинична пътека за подобна интервенция т.е. не се заплаща от НЗОК макар, че лекарите веднага могат да започнат да оперират по новия метод. Цената на сесия е 1200 лв., от които 30% са за консумативи. На този етап здравната каса поема около 550 лв. за реконструкция на млечна жлеза при мастектомия.

Няма коментари:

Публикуване на коментар