Translate

петък, 26 юни 2015 г.

Министърът на здравеопазването д-р Петър Москов предлага: Държавните служители, които получават повече от 2 минимални работни заплати сами да си плащат здравните осигуровки



Той смята, че всички държавни служители със заплата над 720 лева месечно трябва да започнат сами да се осигуряват за здраве. За целта ще предложи промени в Закона за здравното осигуряване. По думите му по този начин в бюджета на НЗОК само от служители на МЗ ще влизат около 1.7 милиона лева годишно. Д-р Москов планира с тях да се подпомагат социално слаби хора и да се закупи апаратура за болниците.
Вицепремиерът Ивайло Калфин се обяви обаче против идеята на здравния министър д-р Петър Москов чиновниците с високи заплати да си плащат осигуровките за здраве. Не съм склонен на такава промяна. Добре е да поговорим с министър Москов, той може би не е получил достатъчно информация, защото в момента всеки държавен служител се осигурява от държавата на 100%", коментира вицепремиерът. Той припомни, че преди години държавата е поела този ангажимент, като в същото време е намалила заплатите на чиновниците.
"Ако искаме да върнем нещата, трябва да минем отново през корекция на заплатите", посочи Калфин. Според него не е редно и режимите на осигуряване на чиновниците да са различни в зависимост от техните заплати.
Същата теза изказа и депутатът от ДПС и бивш социален министър д-р Хасан Адемов, който посочи, че според Данъчноосигурителния процесуален кодекс данъчно задължените лица трябва да бъдат равнопоставени. Според него, ако се предлага въвеждане на лични осигуровки за здраве, би трябвало да се предложи и за осигуровките за пенсия, безработица и болнични.
Тази тема вече бе обсъждана при дебатите за пенсионната реформа и тогава всички се съгласихме, че това няма смисъл да се прави, коментира Калфин. Мотивите са, че така държавата ще трябва да вдигне заплатите със същата сума, която държавните служители трябва да извадят, за да си платят осигуровките.


Няма коментари:

Публикуване на коментар