Translate

сряда, 12 март 2014 г.

Да победим невидимата глаукома!

Световна седмица на глаукомата тази година преминава под надслова „Да победим невидимата глаукома!”.
Терминът глаукома е широко понятие и включва група от заболявания, протичащи с характерни изменения в зрителното поле. В много случаи увреждането на зрителния нерв се дължи на повишено налягане в окото, известно също като вътреочно налягане (ВОН).
Това налягане и поносимостта на зрителния нерв към него е строго индивидуално и не трябва повишеното очно налягане да се отъждествява с глаукома.
Глаукомата е втората най-честа причина за загуба на зрението в световен мащаб, като засяга най-вече хората над 40 години. Смята се, че по света 4,5 милиона души са ослепели заради глаукома и този брой ще нарасне до 11,2 милиона до 2020 г. Данните за България сочат, че между 60 000 и 80 000 души страдат от глаукома, като само половината от тях знаят, че са болни и се лекуват.
С напредване на заболяването се появяват значителни дефекти в зрителното поле, които са необратими. Оставена без лечение и контрол, глаукомата може да доведе до пълна слепота. Ранното откриване е от съществено значение за ограничаване на зрителното увреждане и предотвратяване на прогресията на заболяването.
Профилактичните прегледи при очен лекар спомагат за ранното откриване на глаукомата в стадий, в който прогресията на заболяването може да бъде забавена.
В случай че глаукомата остане недиагностицирана и нелекувана, обектите в страничната част и ъгъла на зрителното поле на човек започват да се губят. Зрителната картина изглежда сякаш е прокарана през тунел. С течение на времето централното зрение може да се намали, като е възможно дори да изчезне напълно.
Симптоми:
-замъглено виждане;
-поява на цветни кръгове около светлинни източници;
-интензивна болка в окото;
-зачервяване на очите;
-постепенна загуба на периферно (странично) зрение;
-поява на „слепи петна”.
Рискови фактори:
-Възраст –  всеки човек над 60 години;
-Фамилна обремененост;
-Раса;
-Пол – жените са 3 пъти по-засегнати от първична закритоъгълна глаукома;
-Други заболявания – диабет (3 до 6 пъти по-голям риск), късогледство, хипо- и хипертиреоидизъм, неврологични заболявания;
-Травми;
-Увреждане на очния кръвоток, водещо до влошаване изхранването на зрителния нерв;
-Ниско диастолно кръвно налягане.
Основни видове глаукома:
-Вродена – започва още в ранна детска възраст и се дължи на вродена аномалия в положението на корена на ириса спрямо задната стена на роговицата.
-Първична хронично заболяване при хора след 40-годишна възраст, което може да бъде забавено или стопирано чрез терапия. Тъй като липсват симптоми, много пациенти не разбират нуждата от доживотна и скъпа терапия. Може да има наследствен характер.
-Вторична следствие от съпътстващи заболявания, възпаления, травми или лекарства. Този вид глаукома може да бъде умерена или тежка и обикновено настъпва с по-бързи темпове, понякога и остро. Видът на лечение зависи от това дали глаукомата е откритоъгълна или закритоъгълна.
-Откритоъгълни характеризират се с бавно покачване на вътреочното налягане. По тази причина и заболяването често остава неоткрито. То е безболезнено и пациентът не осъзнава, че бавно започва да губи зрението си, чак до крайните стадии на заболяването. Моментът, в който зрението е понижено, увреждането е необратимо. При тази форма на глаукома се предполага, че съществува структурен дефект в „дренажната система на окото”.
-Закритоъгълни – при хора с тенденция към закритоъгълна глаукома, предната камера на окото е по-малка от обичайното и ъгълът, където се срещат роговицата и ирисът, е около 45 градуса. Колкото по-малък е ъгълът, толкова ирисът е по-близо до „дренажната система”. При закритоъгълната глаукома ирисът не е така широк и отворен, както трябва да бъде. Външният ръб на ириса се избутва върху дренажната система, когато зеницата се разшири твърде много или бързо. Има тенденция тази форма на глаукома да бъде наследствена и да се среща при няколко члена на едно семейство. Най-често срещана е при хора с далекогледство и в азиатските народи.
Начини за диагностициране:
-Тономерия – това е метод, при който непряко се измерва вътреочното налягане в очите на човек. При това напълно безболезнено изследване се използва уред, наречен тонометър и е възможно да бъдат прилагани и капки за очи;
-Пахиметрия – при него се измерва дебелината на роговицата. Слагат се капки и се използват различни инструменти (пахиметри): ултразвукови, оптикогеометрични, оптикомеханични;
-Оглед на зрителния нерв чрез офталмоскопия и на неврофибрилния слой;
-Изследване на зрителното поле (периметрия);
-Оглеждане на предния очен сегмент и камерния ъгъл (гониоскопия).
Препоръчително е всеки човек, навършил 40 години, да направи първия си профилактичен преглед за глаукома при офталмолог. Хората над 60 години трябва да ходят на такива прегледи на всеки 12 месеца.
 

Няма коментари:

Публикуване на коментар