Translate

сряда, 2 октомври 2013 г.

Дейността на НСОПЛБ до момента е доказала, че пътят към успеха е в последователност и постоянство




Доц. Любомир Киров, председател на СОПЛСБ, пред сп. „Медицински магазин”:



-Доц. Киров първо да ви честитя преизбирането ви за председател на НСОПЛБ. В тази връзка как протече редовното ви отчетно-изборно събрание?
-Благодаря! Общото събрание на НСОПЛБ протече стегнато, диалогично и конструктивно, което всъщност е израз и на приетата и водена от нашата организация политика в интерес на ОПЛ и пациентите. Разбира се, имаше различни мнения по определени теми, които бяха обсъдени, но дискусиите бяха диалог между съмишленици в търсене на най-доброто решение на общи проблеми.
-Кои ОПЛ влизат в новото ръководство на НСОПЛБ на какви длъжности и с какви задачи?
-Членовете на Управителния съвет са в почти същия състав. Нови членове на УС са д-р Виктор Рановски (София), д-р Николай Николов (Хасково). Д-р Атанас Пелтеков (София) бе избран за един от двамата заместник-председатели. Другият е д-р Светлин Митев от гр. Варна. За секретар на НСОПЛБ единодушно бе преизбрана д-р Виктория Чобанова от гр. Ихтиман. Председател на Контролната комисия е д-р Николай Брънзалов от София, а на Комисията по професионална етика - д-р Пламен Панайотов от Бургас. Резервни членове на УС са д-р Орлин Кожухаров от Русе и д-р Николай Колев от Хасково. Председателите на комисиите и резервните членове на УС също участват във всички заседания на УС на НСОПЛБ.
В нашата организация разбирането за длъжност или пост е по-различно. В НСОПЛБ длъжността означава много, много работа, отговорност и жертване на лично време. Всичко, което правим е на доброволен принцип, както и членството в националното сдружение. Ето защо при избора на ръководство на организацията не се води борба за даден пост, а делегатите преценяват и натоварват с огромна  отговорност подходящия и доказал се в работата според тях човек.  
-Сдружението в какви насоки ще насочи дейността си през следващите 4 години като сдружение?
-Обсъдени и приети от делегатите на общото събрание бяха няколко основни насоки, част от които са: да работим в посока бюджетът за ПИМП да достигне в близките години този в страните на ЕС или 12-15 % от бюджета на НЗОК; решаване на проблемите със специализацията - срокове на практическия стаж, обучение на студенти в акредитираните практики и др.; да бъдат извън регулативните стандарти задължителните дейности по диспансерното наблюдение и профилактиката; въвеждане на коефициенти при заплащането на диспансерно наблюдение в ПИМП в зависимост от броя на заболяванията, които има пациентът; оптимизиране на проблема с разположението извън графика на ОПЛ; намаляване на хартиената документация, електронен вариант на отчетите към всякакви институции, които същите да теглят от базата на НЗОК, а не ние да ги разпращаме до къде ли не; въвеждане на стимулиране на добрите практики в ПИМП и акцент върху профилактиката с участие в национални програми и др.
-Вие като председател на НСОПЛБ приоритетно какво възнамерявате да направите първо, второ и т. н.
-Да организирам дейността на екипа и лично да направя, каквото е по силите ми, за да реализираме упоменатите краткосрочни и далекосрочни цели, приети на Общото събрание. Това е процес, който е разположен във времето. Зная, че всеки от нас иска всичко да стане веднага, но това е невъзможно. Нашата дейност до момента е доказала, че пътят към успеха е в последователността и постоянството, като не само предявяваме желания, но сме готови да поемем отговорности и товар.  НСОПЛБ е неправителствена организация, която с времето се превърна в уважаван от институциите партньор и коректив, поради компетентността на екипа, на който делегатите са поверили ръководството ѝ. Но трябва да сме наясно, че без широката подкрепа на нашите членове и симпатизанти, направеното до момента нямаше да се случи.
-УС на ДСОПЛ ви обвини в пасивност по отношение на отстояване и защитата на публично оповестените приоритети на ОПЛ, а именно: остойностяване на лекарския труд; реални и спешни преговори относно наемните договори и промяна на методиката по отношение на режийните;въвеждане на потребителска такса за всички здравноосигурени лица; премахване на 24-вото разположение и преминаване към 8 часов работен ден и не на последно място по важност искането им за промяна в Наредбата за специализациите в частта отнасяща се до ОПЛ, които над 12 год. работят по договор с НЗОК, да не карат стаж за специалността ОМ.
-а сведение, за изтеклите пет години нашият бюджет се увеличи с 50 млн.лева или  с 40%, което не се дължи на друг, а на действията на екипа на НСОПЛБ. Но както вече казах, ние считаме, че това не е достатъчно, за да бъде общата медицинска практика такава, каквато заслужават нашите сънародници, и ще водим политика за увеличаване на този бюджет, макар това да е изключително трудно в условията на тежката стагнация, в която всички живеем. Стойността на потребителската такса такава, каквато е, а не силно намалена, също е резултат от действията на НСОПЛБ, както и много други неща. За справка, всеки може да прочете отчетния доклад на УС, публикуван на сайта на НСОПЛБ- www.nsoplb.com, където само в 32 страници е изброено стореното в защита интересите на нашата професионална група, като голяма част от подробностите не са упоменати.
Бележките, направени от ДСОПЛ, като наше регионално сдружение, бяха обсъдени на Национален съвет през януари  2012 г. Бяха поставени и обсъдени и на Общото събрание на НСОПЛБ, но необяснимо защо по-голямата част от делегатите от ДСОПЛ не присъстваха точно на обсъждането на проблемите, поставени от тях. Човешко е всеки да мисли, че неговата теория или идея за решение е правилна. Понякога може да изглежда така, но да не се види тоягата, скрита зад моркова. Когато се обмисля политика, която касае колеги, които работят в различни краища на страната - от най-малкото село до милионния град, има специфика, която трябва да се отчита и да се мисли за всички.
Като Председател на НСОПЛБ съм споделял и отново ще помоля колегите от УС на ДСОПЛ да отделят повече енергия за развитие на регионалното дружество в София - увеличаване на броя на членовете му, да ползват активно автономността, дадена на регионалните дружества от Устава на НСОПЛБ и също, спазвайки този Устав, да не предприемат действия, които касаят ОПЛ в национален мащаб, без те да са били обсъдени в Националния съвет.
-Вие като председател на НСОПЛБ какво ще предприемете в тази насока, защото в крайна сметка това са всъщност и исканията на всички ОПЛ в страната?
-Мисля, че вече отговорих и на този въпрос, но накратко: НСОПЛБ е организация, която работи в полза на всички ОПЛ. Поддържаме мейл-листа от над 2800 електронни адреса, като за изтеклите 4 години са изпратени 63 информационни бюлетина, или средно 1 бюлетин на 2 месеца до ОПЛ. Чрез тази мрежа при нас постъпват мнения и предложения от колегите. Как мислите, това дава ли достатъчна информация за исканията на преобладаващата част от ОПЛ в България? И това е само един от начините да събираме информация, въз основа на която вземаме колективни решения, след като ги обсъждаме в УС и Национален съвет в зависимост от естеството на проблема. В националния съвет участват председателите на всички наши регионални сдружения.  Не приемаме за правилно, след като са обсъдени проблемите в Националния съвет, някое от дружествата да продължава да отстоява теза, преценена от мнозинството като грешна. Понякога решение, което ни изглежда правилно сега, може в дългосрочен план да доведе до негативи за всички ОПЛ, затова мнението на всеки един колега е особено важно за нас.
-Как ще защитите интересите на съсловието на семейните лекари т.е. кои ще са действията ви от които те ще усетят не само вашата загриженост и подкрепа, но и решителната защита, отстояване и решаване на проблемите им ?
-Мисля, че не е необходимо да доказваме вече доказаното. За справка, отново ще Ви насоча към отчетния доклад – там са маркирани по-едрите проблеми, за които намерихме решение през изминалия период. Нарастващото доверие на семейните лекари към НСОПЛБ е тенденция от години. Виждаме я непрекъснато в нашите срещи с колегите ни от страната. Все повече ОПЛ от цялата страна се присъединяват към нашата организация. Все повече колеги мислят в перспектива, няколко години напред, и обсъждат с готовност теми и идеи за развитието на НСОПЛБ и общата медицина в България. Много от идеите, казани от нашите колеги при такива срещи, вече са факт, и всички ОПЛ в България се ползват от тези постижения, дори и тези, които са ги отхвърляли като „погрешни“ или не знаят как са постигнати. Ние сме доброволна организация, плаща се символичен членски внос, никой от нас не получава заплащане за своята работа в нея, но това не пречи да имаме най-добрия екип от подготвени експерти – това е не само наше мнение, споделя се от всички, с които сме работили – НЗОК, Министерство на здравеопазването, Парламентарна комисия по здравеопазване и др. Ще продължим да правим, каквото е по силите ни, за да отстояваме професионалните интереси на ОПЛ, като разчитаме на широката подкрепа и разбиране от страна на колегите, дори тогава, когато някои мерки ни се струват непопулярни или неприятни в момента. Всеки един ОПЛ трябва да е готов да съдейства според възможностите си, за да се случват нещата. Очакването наготово или единствено претенциите никога не са били от полза.
-ОПЛ намаляват, а в страната цели области са без семейни лекари. Какво е необходимо да се предприеме, за да се преодолее тази негативна тенденция?
-Правилните политически решения, съобразени с нашите предложения. Накратко, създаване на такива условия и правила за работа, както и финансиране на общата медицинска практика, които да я превърнат в привлекателна за младите колеги специалност и поле за професионална изява.
-Как възприемате идеята за редуциране потребителската такса за пенсионерите и връщането на училищните лекари?
-Позицията на НСОПЛБ за потребителската такса е общоизвестна: заплаща се от всички, а за тези, които са освободени, таксата се покрива от институцията, която ги е освободила. „Училищният лекар“ не бе възстановен като институция преди пет години, поради дебата, който водихме като организация на всички инстанции и в обществото. Нашата визия е, че в училищата трябва да работят специалисти по здравни грижи, подготвени да боравят и оборудвани със съответния софтуер, чрез който да организират и подпомагат профилактиката, ваксинопрофилактиката в частност, проследяването на децата с хронични заболявания от ОПЛ. С подробностите може да се запознае всеки като посети сайта на НСОПЛБ.
-Мислите ли, че с новото правителство може да има чуваемост, каквато в последните години на практика няма?
-В интерес на истината през последната година и малко липсваше чуваемост единствено от страна на МЗ. С НЗОК сме поддържали добър диалог, резултат от който бяха и промените за ОПЛ в текущия НРД, особено в частта финансиране. Какво ще бъде отсега нататък ще предстои да видим. Нашите искания са последователни и ясни и не се менят като деня и нощта. Това постоянство и знание ни прави силни и устойчиви на политическите промени.
-Диалогът с НЗОК, а и другите институции имащи отношение към здравеопазването у нас, как възнамерявате да подобрите?
-Мисля, че вече дадох отговор на въпроса Ви.
-Вашата позиция относно лекарската камара каква е?
-В медицинското съсловия трябва да се научим да уважаваме различията си. Това може да се получи ако съсловието се обедини в организация на конфедеративен принцип с пълна автономност на отделните големи професионални групи. Но, каквато и да бъде създадена, дори съвършена организационна структура, тя няма да бъде жива, ако в нея не се включат и не работят подходящите и със съответна компетентност хора.
-Какво трябва да се направи за да стартира реално в правилната посока най-накрая здравната реформа?
-Реформата е стартирала отдавна. Това, което е необходимо, са някои по-драстични промени, а не сриване на всичко, нито тунинговане. Мисля, че в чисто човешки план, първото задължително условие е да започнем да мислим, че първо трябва да сме готови да дадем, а после да получим - първо да се вгледаме в себе си, а после да търсим кривините на останалите. Като изчистим този момент, всяка една наша идея и претенция ще са необорими.
-В заключение какво ще пожелаете на ОПЛ?
-Здраве и нека не си създаваме врагове, когато можем да имаме приятели!
-Благодаря за разговора…

Няма коментари:

Публикуване на коментар