Translate

четвъртък, 16 май 2013 г.

Предсърдно мъждене и артериална хипертония





Предсърдното мъждене (ПМ ) и артериална хипертония (АХ) са двe от най-честите заболявания в кардиологичната практика, които при голяма част от пациентите се съчетават, повишават риска от мозъчен инсулт  и общата смъртност. В 24% от случаите първата клинична проява на ПМ е мозъчният инсулт.


Поради високата честота на АХ, тя е най-важният и независим фактор за възникване на ПМ. АХ е свързана с развитието на левокамерна хипертрофия, нарушено камерно пълнене, забавяне скоростта на предсърдното провеждане, разширяване на лявото предсърдие. Всички тези структурни и функционални сърдечни промени благоприятстват развитието на ПМ и увеличават риска от тромбоемболични усложнения.
Други рискови фактори, за които има доказателства, че са свързани с повишен риск за ПМ са повишеното пулсово налягане, сърдечната недостатъчност, клапна (особено митрална) стеноза и исхемична сърдечна болест, наличието на захарен диабет, хипертиреоидизъм, тежки инфекции, белодробна патология, сънна апнея, инсулт, генетична предразположеност, алкохолна злоупотреба и тютюнопушене.
Честотата на ПМ се удвоява с всяка декада след 50 години и достига 10% при лицата на възраст над 75 години. При мъжете и жените с АХ, рискът за възникване на ПМ е 1.4 и 1.5 пъти по-голям в сравнение с общата популация здрави лица при равни други условия. Налице са тенденции за увеличаване на средната възраст на общата популация в страните в Европа и Северна Америка, като се очаква броят на пациентите с ПМ да нарасне 2.5 пъти в следващите 50 години.
 Първичната профилактика с ефективен контрол на АХ, както и регистриране на безсимптомно протичащите пристъпи от аритмия  е новия правилен подход при ПМ, тъй като предишните терапевтични стратегии акцентират предимно върху контрола на сърдечната честота и ритъма, както и профилактика на усложненията при пациенти, които вече са с регистрирано ПМ.
За първа година, в пунктовете в  София, Пловдив, Русе, В. Търново, Ст. Загора, Плевен, Бургас, Хасково, Пазарджик и Варна, ще се измерва артериално налягане на желаещите с апарат ВР А200 Afib на Microlife, който разполага с уникална в света технология за откриване на ПМ, без ЕКГ. Апаратът е предназначен за скрининг в домашни условия с цел проследяване ефективността на лечение на пациенти с артериална хипертония и/или с риск от ПМ.
С него вече разполагат някои от болниците у нас, както и специалисти кардиолози, с едно изследване на пациента се измерва трикратно налягането му за по-голяма точност. Същевременно апарата предупреждава дали човекът е застрашен от сърдечно-съдови проблеми, ако улови дори най-слабо нарушение на сърдечния ритъм, което е показател за бъдещи здравословни проблеми, съобщи проф. Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония. 
Отказа на цигари, намаляване консумацията на алкохол, само в празнични случай и до три пъти седмично, извървяването на 2 км.ежедневно с бърз ход е профилактиката, която намалява опасността от високо кръвно до 25%.А свалянето на наднорменото тегло я снижава с още 10 процента.

Няма коментари:

Публикуване на коментар