Translate

четвъртък, 5 април 2012 г.

Пета научна конференция на ДСОПЛ: Средната възраст на ОПЛ е 52 години

Д-р Любомир Киров:  Ако стана доцент, след два месеца, дали ще бъда по-знаещ и дали това би ми попречило да говоря това, което съм говорил досега и да отстоявам това, което съм отстоявал и до момента
Д-р Милен Стратиев: 10% от по-активните ОПЛ от години се мъчат и правят нещо, но и те вече карат само на мускули и на моменти също се демотивират

На 31 март 2012 г. в столицата се проведе петата научна конференция на ДСОПЛ. По традиция в нея участваха обичайните заподозряни малко над 50 ОПЛ и отсъстваха представители на МЗ и НЗОК.
При откриване на форума председателят на дружеството д-р Володя Василев не успя да скрие разочарованието си от полупразната зала, която бе и отговора на риторичните му въпроси защо софийските ОПЛ не могат да отстоят позициите си и защо са след, а не преди събитията. Той благодари на всички спонсори на конференцията и на-вече на генералния спонсор Актавис.
Д-р Любомир Киров, национален консултант по обща медицина по проблеми в ПИМП, бе по-оптимистично настроен и изрази надежда, че след час залата ще бъде по-пълна. Той подчерта, че всеки човек е вселена и не е важно дали е един или са 4000 човека в залата, защото професионалната група е една и каквото се прави за един то важи за всички. А това, че от институциите няма представители не трябва да изненадва абсолютно никого, защото там рокадите в ръководствата са чести. За да поразведри обстановката той разказа следният виц: Един лектор влиза в аудиторията и вижда само един човек, което изобщо не го демотивира и той блестящо излага своята презентацията. След нея той искрено благодари на присъстващия за търпението му и е готви да си тръгне, но мъжът го моли да остане, защото той е следващия лектор…
Д-р Киров завърши с думите, че най-лошо е когато човек не знае какво иска и няма посока, докато ОПЛ са на ясно какво искат и накъде вървят, но заедно.
Д-р Диана Чинарска, член на УС на БЛС, също приветства от името на ръководството на лекарския съюз престъпващите за това, че продължават да провеждат тези традиционни вече срещи и съобщи, че в БЛС е сформирана комисия за изработване правилата по наредба № 30, с цел приравняване акредитацията на българските лекари с тази на колегите им от ЕС.
Богатата и интересна научна част обхвана следните презентаци: Sopral при ГЕРБ с екстраезофагеални прояви (атипични прояви) с лектор проф. д-р Борислав Владимиров от УМБАЛ ”Царица Йоанна” ИСУЛ, (Софарма); Емпирична антибиотична терапия на острите възпалителни заболявания в оториноларингологията с лектор д-р Александър Райнов, гл. асистент УБ „Лозенец”, (Астелас); Отношенията между хората – фактор на промяната в общата медицинска практика с лектор проф. Тома Томов, дмн, директор на департамент Български институт за отношения между хората в НБУ; Холеон-5: бърз ефект при остър и хроничен стрес с лектор-р Веселин Герев, Пловдив, (Севекс Фарма); Инкретин-базираната терапия при лечението на захарен диабет тип 2 с лектор доц. Цветалина Танкова, дмн, ръководител на Клиника по захарен диабет на УСБАЛЕ „Акад. Ив. Пенчев”; Polinail ONY-TEC – иновативно лечение на онихомикозите (CSC) с лектор доц. Гриша Матеев, Клиника по дерматология, МБАЛ Александровска, София; Еректилна дисфункция и органични заболявания и Защо диагнозата и лечението на еректилна дисфункция са важни?(Eli Lilly) с лектор проф. Филип Куманов,началник Клиника КХНГЗ УСБАЛЕ „Акад. Ив. Пенчев”; АРБ – алтернатива при лечението на сърдечносъдовите заболявания с лектор проф.  Димитър Раев, началник клиника по кардиология и интензивно лечение в МИ на МВР; Метформин и онкозаболявания (Актавис) с лектор доц. Ивон Даскалова, началник клиника по ендокринология и болести на обмяната във ВМА; Болестта ревматоиден артрит в практиката на общопрактикуващия лекар с лектор д-р Николова, UCB; Катетърна аблация при надкамерни тахиаритмии с д-р ВасилТрайков, инвазивен електрофизиолог, Токуда; фирмена презентация и Victoza® - коренна промяна на лечението на захарен диабет тип 2 с лектор д-р Грета Грозева, дм, Клиника по захарен диабет на УСБАЛЕ „Акад. Ив. Пенчев”.
След нея УС на ДСОПЛ запозна присъстващите ОПЛ в залата с изводите и препоръките от семинара по организационно консултиранена ДСОПЛ в град Банкя, проведен в началото на годината, за подобряване отношенията между софийските ОПЛ и тяхната координация,-което е и определящ фактор за постигане на основните цели на ДСОПЛ.
Д-р Василев съобщи, че един от основните изводи, генериран от събитието е, че има смисъл от съществуването на сдружението, което е с 10 годишна история и във времето е претърпяло различни катаклизми, не само заради принадлежността и идентичността към него, а най-вече поради основните задачи и цели, които то си поставя, а именно: повишаване приходите на ОПЛ и адекватното остойностяване на труда им; 24-то разположение да остане в ангажиментите на държавата; обучението и специализацията да бъдат регламентирани така както трябва, по-добра регулация на административно налаганите санкции и подобряване критериите по отношение на тях.
Друг от изводите е, че УС и координаторите като ефективност не работят добре и моделите на взаимопомощ, съпричастност, сътрудничество се изместват от тези на завист, неколегиалност и некоректност. Отношенията между самите ОПЛ се определят като идентифирентни, което не може да тласне развитието им напред нито финансово нито професионално.
Препоръките на професионалистите са първо при заседанията на УС на ДОПЛС да има външен консултант-психолог, с цел да се научат да работят по-ефективно, по-организирано, по-бързо, за да се избегне губенето на време, сили и се предотвратят неразположения като главоболие, стрес и дискомфорт. Второ три пъти поне годишно да има такива подобни семинари, в по-малък формат между 30 и 50 души, за да се подобри комуникацията и сътрудничеството между ОПЛ, отношения които неименуемо рефлектират и се принасят и в общуването им с техните пациенти, което от своя страна е от изключителна важност за подобряване на клиничния изход на заболяванията им. Трето кореспонденцията с институциите да се подобри и да бъде адекватна и своевременна съгласно събитията.
В тази връзка зам. председателя на сдружението д-р Милен Стратиев каза, че от срещата в Банкя той е останал изключително доволен, но наблюдаваната ситуация го е депресирала и само последните думи на д-р Кри ров малко са му помогнали да преодолее тъгата, защото само, когато са обединени, заедно, единни, дори и по-агресивни ОПЛ могат да постигнат нещо. Борбата ни трябва да е за всеки един колега, защото ако спечели един печелят всички каза още той визирайки д-р Галина Йочева, която води съдебни битки вече дори и зад граница. Предстои да се гледа 24-то разположение в Страсбург, допълни го тя.
Д-р Стратиев съобщи, че в тяхното 20-то ДКЦ вече са раздадени договорите за наеми и констатира със съжаление, че повече от половината от колегите му вероятно ще ги подпишат и сами ще си сложат „главата в торбата”. Но за всичко сме си виновни само ние, продължи той, защото 10% от по-активните, от години се мъчат и правят нещо, но и те вече карат само на мускули и на моменти също се демотивират.
Всеобща бе констатацията, че комуникацията куца, че е настъпила апатия, разочарование, че нещо трябва да се направи, за да се активират колегите, за да имат форумите по-голямо присъствие, каквото са имали в началото и че координацията трябва да бъде двустранна - отдолу нагоре и обратно.
От залата се дадоха идеи от рода на УС на ДСОПЛ да се провижда в различни столични ДКЦ-та, а решенията на УС на ДСОПЛ да се закачат във всички ДКЦ-та, на които бе отговорено, че и сега УС се провеждат открито, прозрачно, в административния блок на МБАЛ Александровска, на които всеки може да присъства при желание, че всичко се качва на сайта на дружеството и се отразява в професионалното списание „Медицински магазин”. И д-р Киров предложи информация да се качва и на сайта на НСОПЛБ в България, който се радва на изключително голяма ежемесечна посещаемост, а д-р Василев призова колегите поне един път на 24 ч. да отварят своите електронни пощи.
Д-р Киров, сподели, че може скоро и да не е национален консултант, тъй като според изявленията на здравният министър Десислава Атанасова такива не могат да бъдат нехабилитирани лица.
Ако стана доцент, след два месеца, дали ще бъда по-знаещ и дали това би ми попречило да говоря това, което съм говорил досега и да отстоявам това, което съм отстоявал и до момента, защото ако съм имал длето и чук, като консултант съм получил четка и ако ми я отнемат то другите мои два инструмента пак си остават, образно се изрази той.
По думите му 1800 ОПЛ в момента имат специалност ОМ, около 1600 са в процес на специализация и около 200 са с прекъсната такава. Той съобщи, че е настоявал и ще продължи да настоява и на предстоящата му среща със здравната парламентарна комисия акредитацията за обучителните практики по ОМ да се извършва не от лекар-експерт, а от ОПЛ с придобита специалност ОМ, което е титуляр на практиката. Съобщи още, че и той ще регистрира обучителна практика и че те нарастват в страната. В момента пилотните практики са 15-20, но очакванията му са до края на годината да са дори петорно повече.
На въпроси от залата не може ли да има заварено положение и да им се признае просто стажът той отговори, че когато шофьор се явява на изпит, независимо дали е на 60 или на 18 год., правилата са еднакви, важат с еднаква сила за всички и трябва да се спазват. Трябва да си знаем целите, да има ред, за да бъде пътят ни успеше. Само така ще имаме добър имидж и специалността ни ще бъде уважавана и у нас и в Европа, каза той.
По негови данни средната възраст на ОПЛ в страната е 52 години и само кардиолозите, при които е 53 ги изпреварват. А НЗОК отказва да отговори колко са незаетите общо и по области незаетите практики, както отказва да отговори и на други питания поставени от НСОПЛБ.
Някои ОПЛ от залата споделиха, че на тях лично им е отговорено, че ако искат да изкарат 22 м. стаж в пилотна практика, за първите 6 м. трябва да заплатят наведнъж близо 500 лв., а след това за всеки месец да превеждат по 30 лв. на съответната акредитирана практика. Посочени са им само три акредитарани обучителни практики за цялата страна-София, Ихтиман и Пловдив и им е отговорено, че д-р Киров за съжаление се е ангажирал с това, но за момента не е направил нищо. Някои ОПЛ реагираха по бурно и емоционално, че едва ли има какво да научат в тези практики и е неоправдано да инвестират средствата си в тях.
Според други ОПЛ след като 12 и повече години бъхтат като крепостни селяни, без да им се предоставят условия, за да защитят специализацията си, трябва след определени години, както е в Испания-5, Италия-3 год., работа на едно място те да им се признаят като практически стаж по специалността ОМ. Други контрираха, че това е въпрос на вътрешна държавна организация и е безсмислено с този проблем да се занимават инстанции извън България, както се заканиха някои. Трети заявиха, че след тях никой не идва, защото пътят не е утъпкан, а трънлив. Четвърти бяха категорични, че само 1/10 от ОПЛ са активни и движат социалният напредък, а другите просто „чакат на гюме” едва ли не някой да се разболее, полудее или умре за да му вземат пациентите.
Д-р Йочева призова никой да не подписва договорите за наем, тъй като неясните моменти са твърде много и сподели, че тяхната поликлиника се оказало, че не е общинска собственост, а национално богатство-паметник на културата. По думите и у нас за да не се свърши нещо се определя работна група. И тя отново категорично заяви, че ОПЛ трябва да бъдат единни и обединени, защото „ако стоим отделно като овце ще ни стрижат и като ни преброят ще ни теглят ножа”. СОС не си знае собствеността и не може да я управлява, а ние от 1200 останахме 800 практики в столицата, подчерта тя и завърши, че от изказванията на последния събор на БЛС с изненада установила, че е най-щастливото джипи в Европа, само гдето не го знае..
Ние сме пирамидата на това здравеопазване и ние трябва единно трябва да отстояваме интересите си дори, ако се наложи да приемаме и преглеждаме само по 10 души дневно, ако трябва да има листи на чакащи и ако трябва дори да откажем да работим с НЗОК, предложиха от залата. Свършваме, намаляваме само 4700 вече сме и опъваме като кучета, а само гледат откъде да ни изцакат, но с кого ще ни сменят, с кого, риторично попитаха други ОПЛ.
В крайна сметка стана ясно, че е създадена работна група в СОС, в която влизат д-р Делфина Нуниес, д-р Поли Здравкова, по отношение проблемите с наемите, че нищо не трябва да се подписва под натиск, докато няма решение на ДОПЛС относно наемните договори и че по закон, който няма специалност от 2014 г. няма да може да практикува.
По традиция проблемите и въпросите за дискусия се оказаха много повече от времето за тях.
Форумът приключи с вечеря, по време на която водещият томболата д-р Милен Стратиев за пореден път доказа, че шоубизнеса много, много е загубил без изявите му като шоумен, но пък медицината е спечелила и то убедително. За доброто настроени на всички се погрижи и този път балет Обсешън студио денс,но „подкрепен” от малки чаровнички между 4 - 6 години.

Няма коментари:

Публикуване на коментар