Translate

вторник, 15 ноември 2011 г.

По-евтино е да сриташ доктор, отколкото куче


Големият разказвач Михаил Зошченко припомня, че едно време в древна Русия почти не съществували наказания за углавни престъпления. Можело да се бие, краде и тъй нататък. Вместо да бъде пращан в затвора, обвиняемият плащал само парична глоба. И след това с едно „довиждане" го пускали.
Всеки можел да си прави каквото си иска. Наказателният кодекс изглеждал като меню за ресторант - с цена, посочена за всяко насилие. Изобщо било много мило, няма що. Нещо като това, което се случва сега у нас с пияни, наркомани и всички останали, които ритат и шамаросват доктори, трошат с камъни линейки, вилнеят и чупят прозорците в Бърза помощ.
Над 22 случая на насилие над лекари, сестри и фелдшери са регистрирани тази година, съобщава Българският лекарски съюз (БЛС). Над 50 медици са пострадали по време на работа - докато търчат по спешни адреси, гипсират крака и ръце, шият сцепени вежди или слагат инжекции. Посегателствата срещу белите престилки се превръщат в епидемия - за бой по докторите напоследък съобщават кореспондентите на „Труд" от почти всичките големи градове. Впиянчен побойник цапардосал хирурга, докато почиствал окървавената му глава, тъй като го щипела кислородната вода. Тумба роми потрошили медицински реаномобил, понеже някой чул, че той превозвал изкормени дечица за донори (виж по-долу).
Каква е поуката от съдебната практика след тия безобразия?
Ето каква: хванат ли те нервите, напиеш ли се, запуши ли ти се носът от гаден грип, полудееш ли от мъка за болен роднина, гледай да не сриташ някое куче на улицата. Изкарай си го на доктора - напсувай го, изритай го, разкървави му носа, ако щеш - по-евтино ще ти излезе. Най-голямата глоба, налагана от година насам в такива случаи по член 131 от НК (за лека телесна повреда) или по чл. 325 (за дребно хулиганство), е 600 лева, предават нашите кореспонденти. Дали е платена тази „рекордна" глоба не се съобщава, защото само Господ знае. А ако Господ няма, никой не е наясно с издължаването след подобни парични санкции.
Такава е съдбата на повечето процеси за престъпления, за които НК предвижда до 3 години лишаване от свобода. Причината е, че обвиняемите по тях се ползват от член 78а и се освобождават от наказателна отговорност, т.е. отървават затвора и отнасят само административно наказание. Язък за разходите по делата - хиляди левове на данъкоплатеца!
В парламента неотдавна не достигнаха 9 гласа, за да бъде приет внесеният от БЛС проект за промяна в НК, която изравнява статута на лекаря с този на съдията, прокурора,следователя, полицая, митничаря, данъчния и други професии, защитени при престъпни посегателства. Предлагаше се за тежка телесна повреда да се полага от 5 до 15 години лишаване от свобода, за средна -от 3 до 10 години, и за лека -от 1 до 5 години, а не до 2 години, както е сега.
„А защо не вкарват в затвора за лекарски грешки?!"-контрират не без основание препатили пациенти. Но това е друга тема.
„Наскоро НК беше променен така, че за насилие над кучетата бяха предвидени най-тежки наказания - затвор до 3 години и глоба от 2 до 5 хиляди лева", коментират обидено от БЛС.
„Явно за българския парламент лекарят е категория под уличното псе. Че той е нещо противно, долно и трябва да се бие и гони", възкликва, без да крие огорчението си, д-р Цветан Райчинов, шефът на БЛС. Според виждането на колегите му така е, откакто от трибуната на Народното събрание трима подслушвани лекари от Горна Оряховица бяха обвинени без доказателства от МВР в „умишлено убийство на детенце".
Но да приемем, че д-р Райчинов и колегите му са черногледи. По-важно е може би как народните представители гледат на този проблем. Говори се, че след 3 месеца той пак ще бъде внесен в пленарната им зала за разглеждане.

Анна Заркова
В-к"Труд"

Няма коментари:

Публикуване на коментар