Translate

събота, 30 юли 2011 г.

Чрез потните жлези всеки ден се разделяме с

около 3 чаши течност, жителите на тропиците с до 4 литра, маратонецът - 7.5 л, миньорът - 10 л.
Ако седите обаче на сянка, без да се движите, и тялото ви се покрива с капчици пот, вероятно страдате от хиперхидроза.
Нарушенията в работата на жлезите с вътрешна секреция почти винаги предизвикват засилено отделяне на пот, което при заболявания на щитовидната жлеза  е съпроводено с мрачно настроение, засилена трудоспособност, плачливост и безсъние, засилен апетит, но едновременно с това и с рязко отслабване (хипертиреоза) или обратното - вялост, сънливост, бърза умора (хипотиреоза). Ако освен потене имате  повишена жажда и пристъпи на нощен глад, трябва да си направите анализ на кръвта, тъй като е възможен диабет.
Ако едновременно с потенето страдате пък от гадене или резки болки в областта на сърцето, трябва да си направите кардиограма и всички останали изследвания, които ще ви препоръча личния лекар.
Когато хиперхидрозата е съпроводена със силно сърцебиене, учестен пулс, усещане за вътрешно треперене, болка в лявата половината на гръдната клетка, това много прилича на паническа атака. Ако пристъпите на безпричинен страх се повтарят все по-често, фобията трябва незабавно да се лекува. Лекарствата и психотренингът помагат за преодоляване на паниката. Ако  се оплаквате от промени в артериалното налягане, липса на апетит и свиване в гърдите, най-вероятно става дума за ветегативно-съдова дистония.
Така наречените "приливи", ту горещи, ту студени, при  жената са характерни за периода на климакса.
Лепкавата пот пък е характерна при някои състояния, които поне в началото могат да са без видими външни белези - например стомашно кръвотечение.
Вечно потните крака могат да се дължат на вродено плоско стъпало - дюстабан.

Съвети срещу потене:
1. Не ходете на почивка в страни с влажен климат. Под силното слънце тялото бързо се нагрява и потните жлези, които получават команда да преминат към високотемпературен режим, отнемат течност от кръвта - за производството на пот. Тя се изпарява от повърхността на кожата и я охлажда. Кръвта се приближава към повърхността на тялото, а след това се връща към вътрешните органи, носейки прохлада. Разбира се, колкото по-горещ е денят, толкова повече се поти човек.
2. Обличайте се в т.нар. колониален стил. Носете свободни дрехи (най-добре със светъл цвят) от натурални влакна - памук или специални тъкани, които поглъщат потта. Не забравяйте шапката.
3. Спазвайте сухия закон. Студената (но не ледена) вода е най-подходяща за задоволяване на жаждата и за възстановяване на изгубените течности. Алкохолът стимулира притока на кръв към кожата и затова дори коктейлът с лед ще ви накара да се изпотите още преди да сте изпитали опиянение.
4. Откажете се от кафето, силния чай и газираното. Кофеинът ускорява ритъма на сърцето и го принуждава да работи като при прегряване.
5. Свалете килограмите. Пълният човек се поти повече и всяко физическо натоварване в горещината става непосилно за него - сърцето не се справя с циркулацията на кръвта, която тялото, натоварено с излишни килограми, изисква.
6. Не се ядосвайте. Старайте се да не нервничите - това води до ускорен сърдечен ритъм, т.е. и до по-силно изпотяване. Възползвайте се от някое успокоително (от типа на валериана), автогенния тренинг, отпускащите дихателни упражнения.
7. Използвайте средства срещу потене. За да се чувствате по-уверени, използвайте дезодоранти не само под мишниците, но и на гърба, китките на ръцете и стъпалата. Но не забравяйте, че те трябва да се нанасят върху чиста кожа. Такива средства не трябва да се използват всеки ден - при първа възможност се постарайте да ги отмиете от кожата, за да й дадете възможност да диша по-добре.А най-добра е бабината рецепта-на измити и подсушени мишници втъркайте кашица от  хлебна сода и малко вода

Няма коментари:

Публикуване на коментар